Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Canlı bir kurbağanın üzerinde büyüyen bir mantar türü keşfedildi!

Bilim insanları, canlı bir kurbağanın üzerinde gelişen bir mantar türü bulunduğunu açıkladı. İşte konuya ilişkin tüm merak edilenler...

Yayın Tarihi: 14.02.2024 11:35
Güncelleme Tarihi: 14.02.2024 11:35

Canlı bir kurbağanın üzerinde büyüyen bir mantar türü keşfedildi!

Araştırmacılar, bir kurbağanın yan tarafında büyüyen bir mantar türü bulduklarını duyurdu. Hindistan Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nda nehir ve sulak alan uzmanı olan Lohit Y.T. ve bir grup arkadaşı bu keşfi yaptı.

Lohit, 5 kişilik grubun Hindistan'daki Batı Ghats eteklerinde amfibiler ve sürüngenler ararken yol kenarındaki bir göletin etrafında dolaşan altın sırtlı kurbağalardan birinin yan tarafında küçük bir mantarın büyüdüğünü fark ettiklerini söylüyor.

Lohit, Reptiles and Amphibians dergisinde yayınlanan makalesinde, bölgede yaklaşık 40 Rao'nun orta altın sırtlı kurbağası olduğunu açıkladı. Ekip, canlı etinde büyüyen küçük mantarın keşfi heyecan verici ve aynı zamanda şaşırtıcı olduğunu belirtti.

mantar

MANTARIN NASIL BESLENDİĞİ BİLİNMİYOR

Çürüyen bitki maddeleri üzerinde yaşayan bazı mantarlar ve hatta "zombi karıncalar" yaratmaktan sorumlu böcek enfekte edici mantarlar gibi bazı patojenler olsa da çoğunlukla, mantarlar genellikle canlı bedende mantar olarak büyümüyor. Bununla birlikte, kurbağanın yan tarafında büyüdüğü için, mantar bir yerden besin alması gerekiyor.

Fakat mantarın besinini nereden aldığını öğrenmemiz pek mümkün görünmüyor. Lohit ve grubu bu keşif karşısında hayrete düşmüş olsalar da, sadece gözlem yaptılar. Canlı et üzerinde büyüyen mantarı yakalamadılar ya da örneklemediler. Bu nedenle, tek yapılabilecek şeyin bunun nasıl gerçekleştiği hakkında teoriler ortaya atmak olduğunu söylüyorlar.

Mantarın kurbağanın derisindeki bir maddeyle besleniyor olmasının veya belki de kurbağanın derisini delmeyi başarmasının ve hayvanın kendisinden beslenmeye başlamasının mümkün olduğu düşünülüyor. Lohit, ayrıca, mantarın patojenik bir mantar gibi görünmediğini söylüyor.