Bist 100
9.334,13 0%
DOLAR
31,13 0,09%
EURO
33,84 0,09%
ALTIN
2.024,36 0,12%

Canan Karatay’dan Bomba gibi bir Açıklama daha geldi !! Eksikliği vücudunu Çökerten Mineral

Canan Karatay , açıklamasında kalpten tansiyona, bağırsakların iyi çalışmasından ,sinir sistemine kadar bir çok faydası bulunan o mucizevi etkileri olan minerali açıkladı. Aşağıda haber detaylarını inceleyelim.

Yayın Tarihi: 30.12.2023 18:49
Güncelleme Tarihi: 30.12.2023 18:49

Canan Karatay’dan Bomba gibi bir Açıklama daha geldi !!  Eksikliği vücudunu Çökerten Mineral

Kardiyoloji ve Dahiliye uzmanı KARATAY vücudun olmazsa olmaz dinamosu olarak tanımladığı bu mucizevi mineralin magnezyum olduğunu sağlık için vazgeçilmez unsurlardan biri olduğunu söyledi.

Canan Karatay’dan Bomba gibi bir Açıklama daha geldi !!  Eksikliği vücudunu Çökerten Mineral

Karatay, magnezyumun vücut minerallerinden hücre içi minerallere kadar en önemli maddelerden biri olduğuna dikkati çekerken “Magnezyumun uzun yıllardır önemini anlatmamıza rağmen göz ardı edildi.” Herkes bilmeli ki magnezyum enerji, sinir sistemi, migren hastaları için oldukça çok önemli bir mineral kaynağı olduğu özellikle diyabet hastalarında böbrekler için, şeker hastaları için, hamileler için ve aslında hepimiz için sağlıklı bir yaşam için şart dedi.

Vücutta Eksikse Tetikte ol!!

Magnezyum eksikliğinin Vücuda zararlarını sıralamak gerekirse;

-Kalp krizini tetikler

-Tansiyon ara ara yükselir

-Bağırsaklar da hazımsızlık olur

-Sinir sisteminde çökme yaparak, agresif ruh hali yaratabilir

KARATAY sözlerine devam ederken, insan vücudunun okyanus gibi olduğunu vücudumuzda on binlerce enzim var olduğunu ,bu enzimlerde magnezyum oranın yetersiz olması durumunda birçok hastalığı beraberinde getirdiğini özelikle vurgulamaktadır. Dünya sağlık örgütü tarafından açıklanmış olan net verilere göre sağlıklı olan her bireyin dışardan 280-350 mg olarak magnezyum alması gerekmektedir. Doğal yollarla almak istersek eğer, ıspanak, fındık, ceviz, kuru kayısı, badem, karpuz, haşhaş tohumu, roka, şalgam, patlıcan, hurma, pırasa, kereviz, fasulye, bezelye, soya fasulyesi, süt, yoğurt, fındık, muz, avokado, bitter gibi yeşil yapraklı sebzeler çikolata, ayçiçeği çekirdeği, susam, dil balığı, tam tahıllar ve sert sular doğal magnezyum kaynaklarıdır. Elbette en iyi çözüm, gıdalardan almaktır fakat bunları hepsini bütün olarak tüketmek mümkün değildir, kapsüller kullanmak daha faydalıdır diyerek cümlesini tamamlamaktadır.

Canan Karatay’dan Bomba gibi bir Açıklama daha geldi !!  Eksikliği vücudunu Çökerten Mineral

Genel olarak değerlendirmek gerekirse , Magnezyumun vucüt için birçok farklı işlevleri vardır. vücudun enerji üretimini destekleyerek, protein sentezi için de gereklidir, sinir sisteminin çalışmasını düzenler ve kasların düzgün çalışmasını sağlar. Magnezyum ayrıca bağışıklık sistemini de destekler. Stresi azaltmaya ve uyku kalitesini artırmaya da yardımcı olabilir. ek olarak Magnezyum sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını desteklerken ve migren ataklarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Magnezyumun vücut üzerindeki bu çoklu etkileri, birçok uzman görüşüne göre sağlıklı bir yaşam sürdürmek için yeterli miktarda magnezyum almak oldukça önemlidir.