Çalışıpta alamayacaksınız! 18.000 TL 55.000 TL faiz getirisi arşa çıktı

Merkez Bankası 23 Kasım'da politika faizi ile alakalı toplantı sonrası açıklama yapacak iken bankalarda son bir hamle olarak faiz getirilerini şimdiden yükseltmeye başlamış bulunuyor.

Çalışıpta alamayacaksınız! 18.000 TL 55.000 TL faiz getirisi arşa çıktı

Uzun yıllar çalışıp parasını biriktiren ya da eline bir şekilde toplu ödeme geçen vatandaş yatırım yapmak istiyor. Özellikle de son zamanlarda gündeme çıkan mevduat hesapları faiz oranları yakından takip ediliyor. Merkez Bankası 23 Kasım'da politika faizi ile alakalı toplantı sonrası açıklama yapacak iken bankalarda son bir hamle olarak faiz getirilerini şimdiden yükseltmeye başlamış bulunuyor.

Parasının yastık altında kalmaması ve yükselen enflasyon karşısında azalmaması için vatandaş yatırım araçlarını yakından takip ediyor. Parasını Türk Lirası olarak değerlendirmek isteyen yatırımcı mevduat faiz hesaplarını yakından takip ediyor. Türk lirasının dolara ya da altına geçmesini engellemek amacıyla mevduat faiz oranlarında gün gün yükseltilmeler öngörülüyor.

faizsiz kredi

Yıl sonuna yaklaştığımız şu günlerde bankalar mevduat faiz oranlarında artışına devam ediyor. Güncel mevduat faiz oranları %45'lere kadar çıkmışken, özellikle de 92 günlük mevduat seçeneği faiz oranlarını kat ve kat arttırıyor. Vatandaş 32 günlük vade ile maaş gibi ödeme alabilmek adına harekete geçerken mevduat faiz oranlarının en yüksek seyrettiği 92 günlük vade seçeneği de tercih sebebi olabiliyor.

TL

500 BİN LİRA FAİZ GETİRİSİ

Kıyıda 500 bin lirası olan vatandaş faiz getirisini 32 günlük ya da 92 günlük olarak merak ediyor. 23 Kasım 2023 günü Merkez Bankası'nın faiz konusunda yapacağı açıklama mevduat faizlerini de etkileyecek. Uzmanların yaptığı açıklamalar doğrultusunda 2024 yılına kadar faiz artırımı olacağı Hatta 2024 yılının başlarında da Bu artışın uygulanacağı iddia ediliyor.

500 bin lirasını %44 faiz oranı ile 32 günlük bağlayan bir vatandaş 18.000 liranın üzerinde vade sonu ödemesi alabilmekte iken 92 günlük bağlanması durumunda ise 55 bin liradan fazla faiz getirisi kazanabiliyor. Bankalar zaman zaman faiz oranları güncellemesine gidebiliyor. En güncel mevduat faizi oranlarını bankaların resmi internet siteleri üzerinden anlık olarak ulaşabilirsiniz