Bulgaristan sınırında TIR kuyruğu çilesi

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapılarından biri olan Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda, Bulgaristan’a geçiş yapmak isteyen TIR’lar, uzun kuyruklar oluşturdu. Bulgaristan gümrüğünün yavaş işlemesi nedeniyle saatlerce bekleyen TIR sürücüleri, zor durumda kaldı. TIR sürücüleri, sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

Bulgaristan sınırında TIR kuyruğu çilesi

Türkiye’nin dört bir yanından Avrupa ülkelerine yük taşıyan TIR sürücüleri, Edirne’deki Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 15 kilometreyi bulan kuyruklarla karşılaştı. TIR sürücüleri, sınır kapısında bazen günlerce, bazen de saatlerce beklemek zorunda kaldı.

SOĞUK HAVADA LAVABO SIKINTISI

TIR sürücüleri, Bulgaristan gümrüğünün yoğunluğu kaldıramamasından ve yavaş çalışmasından şikayetçi oldu. Soğuk havada sıra bekleyen TIR sürücüleri, yol boyunca tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını, ışıklandırma olmadığı için can güvenliklerinin olmadığını ve takograf sürelerinin dolduğu için ceza yemekten korktuklarını anlattı.

İstanbul’dan aldığı kumaş ve oto yedek parça yükünü Macaristan’a götürmek için yola çıkan TIR sürücüsü Mustafa Öztürk,

“Burada en büyük sıkıntımız lavabo ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Edirne Valiliği’nden isteğimiz buraya bir lavabo yapmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Yolda ışıklandırma olmamasından dolayı can güvenliklerinin olmadığını ve takograf (ölçüm cihazı) 13 saati geçtikten sonra bulundukları yerde kalmak zorunluluklarının bulunduğunu söyleyen Öztürk, “Yol üstünde hiç ışık olmadığı için sırada olan araçlar tehlike arz ediyor. Avrupa’da polisler takografa çok önem verdiklerinden dolayı bize büyük cezalar kesiliyor.” diye konuştu.