Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bu tarif ile hakiki zeytinyağını evde yapmaya hazır olun! Aromasıyla herkesi kapınıza kuyruk edecek

Zeytinyağ fiyatlarına yeni çözüm bulundu. Evde zeytinyağı yapmak artık çok basit. Zamlardan sonra markete gidip zeytinyağı almanıza gerek kalmayacak. Sadece bu tarif ile kolaylıkla hakiki zeytinyağını evde yapabileceksiniz.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 13:53
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 13:53

Bu tarif ile hakiki zeytinyağını evde yapmaya hazır olun! Aromasıyla herkesi kapınıza kuyruk edecek

Zeytinyağı fiyatlarına peş peşe gelen zamlardan dolayı vatandaşlar zeytinyağı alamaz hale geldi. Fiyatların cep yakmasından dolayı artık yeni tarifler aranmaya başlandı. Tam bu noktada vatandaşların kendi zeytinyağını evde yapmasının yolu açıklandı. Bu tarif ile zeytinyağınızı evde kolaylıkla yapabileceksiniz.

evde zeytinyağı yapımı

EVDE ZEYTİNYAĞI YAPIMI 

  1. İlk olarak yeşil zeytinlerinizi güzelce yıkayarak üzerinde herhangi bir kir toprak olmadığına emin olun. Aralarında kalan zeytin yapraklarını güzelce temizleyin ve zeytinleri kuruması için serin bir yerde bekletmeye başlayın.
  2. Bir sonraki aşama olarak zeytinlerinizi kırarak içlerinden çekirdeklerini tamamen çıkartın.
  3. Zeytin püresi elde etmek için ise bir meyve sıkacağı veya mutfak robotunu kullanabilirsiniz 
  4. Elde etmiş olduğunuz zeytin püresini temiz bir tülbenti içersine koyarak tülbentin ağzını sıkıca bağlayın ve zeytin sütünü bir kabının içersine damlatın.
  5. Damlaların tamamen azaldığını gördüğünüz zaman zeytin püresini tekrardan yoğurarak daha fazla sıvı çıkmasını sağlayın.
  6. Elde etmiş olduğunuz zeytin sütü ilk etapta oldukça koyu gözükecek. Bu sebeple süzme işlemini tekrardan yaparak berrak bir sıvı elde edebilirsiniz.
  7. Zeytin sütünü temiz bir şişenin içersine aktarın. İişenin ağzına ise temiz bir pamuk yerleştirerek ekstra süzme işleminden geçirin. 

İşte zeytinyağınız hazır! Evde hazırlamış olduğunuz bu doğan zeytin yağınızı salatalarınızda ya da yemeklerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hiçbir katkı maddesi olmayan bu ürün yalnızca zeytinlerden elde ediliyor!