Bist 100
9.061,09 0%
DOLAR
31,47 0,34%
EURO
34,17 0,38%
ALTIN
2.096,34 0,28%

Bu karışımı aç karnına tüketenler ne hasta oluyor, ne virüsten etkileniyor! Bütün kış evinizden eksik etmeyeceksiniz!

Doğanın bizlere sunduğu iki mucizevi besin var ki, bunları bir araya getirdiğinizde vücudunuz için adeta bir ilaç haline geliyor. Bu iki besin, hem çok lezzetli hem de çok faydalı. Peki, bu iki besin nedir? Detaylar haberimizde...

Yayın Tarihi: 10.02.2024 09:16
Güncelleme Tarihi: 10.02.2024 09:16

Bu karışımı aç karnına tüketenler ne hasta oluyor, ne virüsten etkileniyor! Bütün kış evinizden eksik etmeyeceksiniz!

Pekmez ve limon, doğanın bizlere sunduğu en şifalı besinlerden ikisi. Bu ikiliyi bir araya getirdiğinizde ise vücudunuz için adeta bir ilaç haline geliyor. Pekmez ve limon karışımının faydalarını biliyor musunuz? İşte size bu karışımın sağlığa olan faydaları ve nasıl tüketmeniz gerektiği hakkında her şey…

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIMI NEDİR?

Pekmez ve limon karışımı, çok eski yıllardan beri halk arasında yaygın olarak kullanılan doğal bir reçetedir. Pekmez, üzüm, keçiboynuzu, dut gibi meyvelerin suyunun kaynatılmasıyla elde edilen tatlı ve koyu kıvamlı bir şuruptur. 

pekmez ve limon hakkında

Limon ise turunçgiller ailesinden olan, bol miktarda C vitamini içeren ekşi bir meyvedir. Bu iki besini birlikte tükettiğinizde, pekmezin içerdiği demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller ile limonun içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan birçok besin öğesini almış olursunuz.

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

Pekmez ve limon karışımını hazırlamak için çok basit bir tarif yeterlidir. Malzemeler şunlardır:

* 3 yemek kaşığı pekmez (üzüm, keçiboynuzu ya da dut olabilir)

* Yarım limonun sıkılmış suyu

* 1/2 su bardağı su

Bu malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Karışımınız hazır. Bu karışımı her sabah aç karnına bir yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Böylece güne sağlıklı ve enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz.

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIMININ FAYDALARI NELERDİR?

Pekmez ve limon karışımının faydaları saymakla bitmez. İşte bu karışımın vücudunuza sağlayacağı bazı faydalar:

* Kan yapıcıdır. Pekmez, içerdiği yüksek oranda demir sayesinde kan hücrelerinin yapımına katkı sağlar. Limon ise demirin emilimini artırır. Bu sayede kansızlık, yorgunluk, halsizlik gibi sorunların önüne geçer.

pekmezin faydası

* Bağışıklık sistemini güçlendirir. Limon, içerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırır. Pekmez ise içerdiği mineraller ve B vitaminleri ile bağışıklık sistemini destekler. Bu sayede grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı korunur.

* Öksürüğü keser. Pekmez, boğazı yumuşatır ve öksürük refleksini azaltır. Limon ise balgam söktürür ve mikropları öldürür. Bu sayede öksürük, boğaz ağrısı, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur.

* Sindirimi kolaylaştırır. Pekmez, içerdiği lif sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Limon ise mide asidini dengeler ve hazımsızlığı giderir. Bu sayede sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

pekmez limon karışımı nedir

* Kilo vermeye yardımcı olur. Pekmez, içerdiği doğal şeker sayesinde tatlı ihtiyacını giderir ve kan şekerini dengeler. Limon ise metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını destekler. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIMININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

Pekmez ve limon karışımı, genel olarak güvenli ve faydalı bir karışımdır. Ancak bazı durumlarda dikkatli olmak gerekir. Örneğin:

* Şeker hastaları, pekmezin içerdiği yüksek oranda şeker nedeniyle bu karışımı doktorlarına danışmadan tüketmemelidir.

* Mide ülseri, gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları olanlar, limonun içerdiği asit nedeniyle bu karışımı tüketirken dikkatli olmalıdır.

* Alerjisi olanlar, pekmez ya da limona karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle bu karışımı tüketmeden önce alerji testi yaptırmalıdır.

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIMI İLE SAĞLIKLI BİR KIŞ GEÇİRİN!

pekmez ve limon karışımı

Pekmez ve limon karışımı, doğanın bizlere sunduğu en şifalı karışımlardan biridir. Bu karışımı her sabah aç karnına tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan birçok besin öğesini alabilir, bağışıklığınızı güçlendirebilir, hastalıklara karşı korunabilir ve sağlıklı bir kış geçirebilirsiniz.