Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Böbrek mafyasına darbe: 90 kişinin organını satan çete çökertildi

Pakistan’ın Lahor şehrinde, yoksul köylüleri iş vaadiyle kandırıp böbreklerini çalan ve zenginlere satan çete üyeleri polis tarafından yakalandı. Çetenin 90 kişinin böbreğini sattığı ve bunun karşılığında milyonlarca rupi kazandığı ortaya çıktı. Çetenin operasyonunu yapan doktorların ise aranmakta olduğu bildirildi.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 10:46
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 10:46

Böbrek mafyasına darbe: 90 kişinin organını satan çete çökertildi

Pakistan’ın Lahor şehrinde, yoksul köylüleri iş vaadiyle tuzağa düşürüp böbreklerini çalan ve zenginlere satan çete üyeleri polis tarafından yakalandı. Çetenin 90 kişinin böbreğini sattığı ve bunun karşılığında milyonlarca rupi kazandığı ortaya çıktı. Çetenin operasyonunu yapan doktorların ise aranmakta olduğu bildirildi. Bu, Lahor’da son bir ay içinde böbrek mafyasına yönelik düzenlenen ikinci operasyon oldu.

İŞ VAADİYLE KANDIRIP BÖBREKLERİNİ ÇALDILAR

Lahor Emniyet Müdür Yardımcısı Saddar Sidra Han, basına yaptığı açıklamada, çetenin köylerde yaşayan yoksul insanları iş verme vaadiyle tuzağa düşürdüğünü söyledi.

Han, çete üyelerinin köylüleri önce başkent İslamabad’a götürdüğünü, burada yurt dışında çalışmak için tıbbi teste tabi tutulduklarını söylediklerini, ancak aslında böbreklerini çıkardıklarını anlattı. Han, çetenin böbrekleri zenginlere 2,5-5 milyon rupi (256 bin-513 bin lira) arasında değişen fiyatlarla sattığını belirtti.

90 KİŞİNİN BÖBREĞİ SATILDI

Han, şu ana kadar 90 kişinin böbreğinin satıldığını tespit ettiklerini ifade ederek, mağdurların ekonomik açıdan dezavantajlı gruplar olduğuna dikkati çekti.

Han, çetenin operasyonunu yapan doktorların da aranmakta olduğunu kaydetti. Han, çetenin 3 üyesinin yakalandığını ve sorgularının devam ettiğini bildirdi.

LAHOR’DA BÖBREK MAFYASI

Pakistan’ın Lahor şehri, böbrek mafyasının merkezi olarak biliniyor. Şehirde, yoksul insanların organlarını çalan ve zenginlere satan çok sayıda çete faaliyet gösteriyor. Bu çeteler, yasal olmayan yollarla organ nakli yapan kliniklerle işbirliği yapıyor. Pakistan’da, organ ticareti 2010 yılında yasaklanmıştı, ancak yasaklara rağmen bu suçun önüne geçilemiyor. Lahor’da 3 Ekim’de de 328 kişinin böbreğini satan bir çete üyeleri yakalanmıştı.