Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

BMW fabrikasında insansı robotlar çalışmaya başlayacak!

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden BMW, yakın zamanda fabrikalarında insansı robotları işgücüne dahil planlıyor. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 20.01.2024 11:37
Güncelleme Tarihi: 20.01.2024 11:37

BMW fabrikasında insansı robotlar çalışmaya başlayacak!

BMW, yakında fabrikalarından birinde yeni bir robotu işgücüne dahil edecek. Bunlardan biri Figure 1 adı verilen robot, Figure tarafından işleri öğrenmek ve tamamlamak üzere tasarlandı. Kahve yapmak gibi küçük işlerin nasıl yapılacağını öğrenmede büyük başarı gösteren robot, yakında BMW'nin işgücüyle birlikte otomotiv araçları üretmek için çalışmaya başlayacak.

Figure, insansı robotlarının ilkini ekim ayında tanıtmış ve bundan sonra yapmayı planladıklarıyla epeyce merak uyandırmıştı. Birkaç gün önce şirket, Figure 1'in hayattaki en sıradan görevlerden biri olan Keurig kullanarak bir fincan kahve yapma işini sergilediği yeni bir video ile bu çıkışı takip etti.

robot

HATALARIN NASIL DÜZELTİLECEĞİNİ ÖĞRENİYOR

Figure, insansı robotunun sadece video izleyerek Keurig'de bir fincan kahvenin nasıl yapılacağını öğrendiğini söylüyor. Dahası, Figure 1'in küçük hataları nasıl düzelteceğini öğrendiği bildiriliyor. Bu da videonun sonunda kahve kapsülünü makineye doğru şekilde yerleştirmek için hareket ettirdiğini gördüğümüzde sergileniyor.

Bu insansı robotun BMW'nin Spartanburg fabrikasındaki işgücüne katılacak olmasına büyük önem veriliyor. Robotlar kademeli dağıtım için eğitime çoktan başladı ve önümüzdeki birkaç ay içinde buradaki güce katılmaları bekleniyor.

Figure'ün robotunun ve benzerlerinin amacı, fabrikalardaki bazı görevleri daha otonom hale getirmek ve böylece çalışan insanların işin daha önemli kısımlarına odaklanabilmesini sağlamak olacak.

Şirketler henüz Figure 1'in BMW fabrika katında tam olarak ne yapacağını açıklamadı. Fakat görünüşe göre Boston Dynamic'in robot köpeklerinin son birkaç yıldır yaptıklarından çok daha fazla iş söz konusu olacak.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ