Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

BM Genel Sekreteri Guterres Refah Kapısı'nda Gazze’ye yardım çağrısı yaptı

Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nı ziyaret eden BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze’ye her gün anlamlı sayıda yardım kamyonunun girmesi gerektiğini söyledi. Guterres, yardımların doğrulanmasının da pratik ve hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Yayın Tarihi: 20.10.2023 14:10
Güncelleme Tarihi: 20.10.2023 14:10

BM Genel Sekreteri Guterres Refah Kapısı'nda Gazze’ye yardım çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, Filistin-İsrail çatışmasının yarattığı insani krize dikkat çekmek için Gazze Şeridi’ne gitti. Guterres, Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın Mısır tarafında yaptığı konuşmada Gazze’ye yönelik yardım kampanyasının önemini vurguladı.

GAZZE’YE ANLAMLI SAYIDA YARDIM GİTMELİ

Guterres, Gazze Şeridi’ne giren yardım kamyonlarının sayısının artırılması gerektiğini belirtti. Guterres, “Her gün anlamlı sayıda kamyonun Gazze’ye girmesi ve yardımların doğrulanmasının pratik ve hızlı bir şekilde yapılması çağrısında bulunuyorum.” dedi.

Guterres, Gazze Şeridi’ndeki durumun çok zor olduğunu ve BM’nin bölgeye yönelik insani yardım programlarını sürdürmeye kararlı olduğunu ifade etti. Guterres, “Yardım dağıtım koşullarına yönelik tüm taraflarla aktif olarak temas halindeyiz.” diye konuştu.

GAZZE ŞERİDİ’NDE İNSANİ KRİZ

Filistin ve İsrail arasında 18 Ekim’de başlayan çatışmalar sonucunda Gazze Şeridi’nde büyük bir insani kriz yaşanıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı, çatışmalarda 4 bin 400 Filistinlinin öldüğünü ve 13 bin 750’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Çatışmalar nedeniyle Gazze Şeridi’nde altyapı hasar gördü, elektrik ve su kesintileri yaşandı, binlerce kişi evsiz kaldı. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Gazze Şeridi’nde 1 milyon 400 bin kişinin temiz suya erişemediğini, 2 bin 500 kişinin acil barınma ihtiyacı olduğunu ve 58 okulun hasar gördüğünü bildirdi.

BM Genel Sekreteri Guterres’in Gazze Şeridi ziyareti, çatışmaların başladığı günden bu yana bölgeye giden en üst düzey BM yetkilisi olması bakımından önem taşıyor. Guterres’in ziyareti sırasında ateşkes çağrısı yapması ve taraflara diyalog çağrısında bulunması bekleniyor.

2/5