Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

BM Genel Sekreteri: Filistin devleti kurulmadan barış olmaz

BM Genel Sekreteri, Mısır Dışişleri Bakanı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, İsrail-Filistin arasındaki krize ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gazze halkının yaşadığı dramı anlatarak, her iki tarafa da derhal ve koşulsuz olarak ateşkes ilan etmeleri çağrısında bulunan Guterres, bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan kalıcı barışın sağlanmayacağını söyledi.

Yayın Tarihi: 21.10.2023 12:22
Güncelleme Tarihi: 21.10.2023 12:22

BM Genel Sekreteri: Filistin devleti kurulmadan barış olmaz

Guterres, Gazze halkının yaşadığı dramı anlatarak, her iki tarafa da derhal ve koşulsuz olarak ateşkes ilan etmeleri çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Orta Doğu’daki insani krize müdahale etmek için Mısır’ın başkenti Kahire’ye geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya gelen Guterres, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Guterres, konuşmasına Şukri’ye teşekkür ederek başladı. Şukri’nin bölgedeki barış çabalarına büyük katkı sağladığını belirten Guterres, kendisinin de bu krizde insani bir görev için Orta Doğu’da olduğunu söyledi.

Guterres, krizin nasıl başladığını hatırlatarak, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılarının çok sayıda İsraillinin hayatını kaybetmesine veya yaralanmasına neden olduğunu kaydetti. Bu saldırılarda Hamas’ın sivilleri rehin aldığını da vurgulayan Guterres, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Guterres, Hamas’ın saldırılarının İsrail’in Gazze’ye karşı sert bir tepki göstermesine yol açtığını belirtti. İsrail’in Gazze’yi tamamen abluka altına aldığını ve sivillere yönelik acımasız bombalamalar yaptığını söyleyen Guterres, bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğunu vurguladı.

Guterres, uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini yeniden teyit etti. Sivillerin korunması ayrıca bir zorunluluk olduğunu belirten Guterres, hastaneye saldırı, okula veya BM tesislerine yönelik her türlü saldırının yasak olduğunu ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu hatırlattı.

GAZZE HALKININ İHTİYAÇLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Guterres, bu insani felaket karşısında iki acil insani eylem çağrısında bulundu. Birincisi, Hamas’ın derhal ve koşulsuz olarak rehineleri serbest bırakması. İkincisi, İsrail’in Gazze halkının en temel ihtiyaçlarının karşılanması için insani yardımlara derhal izin vermesi.

Guterres, Filistin halkının 56 yıllık işgalin ardından meşru ve derin mağduriyetleri olduğunu net bir şekilde söyledi. Ancak hiçbir eylemin terörü haklı gösteremeyeceğini de ifade eden Guterres, Hamas’ın İsrail’e saldırılarının Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını haklı gösteremeyeceğini vurguladı.

Guterres, her iki tarafa da ateşkes çağrısında bulundu. Gazze halkının yaklaşık iki haftadır gıda, su ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara erişiminin olmadığını anlatan Guterres, bu durumun bölgede hastalıkların yayılmasına neden olduğunu söyledi.

Guterres, “İnsanlar ölüyor. Bu görüntüler beni dehşete düşürdü ve Gazze’deki sivillerin temel hizmetlere ve malzemelere ihtiyacı var. Bunun için de hızlı ve engelsiz insani yardım erişimine ihtiyacımız var.” dedi.

Guterres, Gazze halkına yardım ulaştırmanın sürekli bir çaba gerektirdiğini söyledi. 

“Basit bir ifadeyle bu, görevlilerin yardımları içeri sokabilmeleri ve güvenli bir şekilde dağıtabilmeleri gerekiyor.” diyen Guterres, bölgeye yardım ulaştırabilmek için yapılan hazırlıkları takip etmek üzere Mısır’a geldiğini belirtti.

Guterres, “Bu hayat kurtarma çabasında, El-Ariş Uluslararası Havalimanı ve Refah Sınır Kapısı sadece kritik öneme sahip değil, aynı zamanda tek umudumuz.” ifadelerini kullandı.

KALICI ÇÖZÜM İÇİN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ŞART

Guterres, kalıcı çözüme olan ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

 “İsrail ile yan yana, karşılıklı güvenlik garantisi altında, uluslararası kararlar ve iki taraf arasında varılan anlaşmalar doğrultusunda bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan, hiçbir çözüm mümkün değildir.” diyen Guterres, bu konuda BM’nin tüm imkanlarını seferber etmeye hazır olduğunu söyledi.

Guterres, Mısır’ın bölgedeki barış sürecinde oynadığı rolü övdü. Mısır’ın hem İsrail hem de Filistin ile yakın ilişkiler kurduğunu ve taraflar arasında arabuluculuk yaptığını belirten Guterres, Mısır’ın desteğinin çok değerli olduğunu ifade etti.

Guterres, basın toplantısının sonunda, bölgedeki tüm taraflara sağduyu çağrısında bulundu.

 Guterres, “Bu krizin sona ermesi için hepimizin elinden geleni yapmamız gerekiyor. Sivillerin hayatını korumak ve insani felaketi önlemek için zaman daralıyor. Ateşkes ilan edilmesi ve insani yardım ulaştırılması şart.” dedi.