BM'den Gazze açıklaması: Cehennem varsa orası Gazze'nin kuzeyi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürerken, bölgedeki hastaneler de hedef alınıyor. Gazze’nin kuzeyindeki en büyük sağlık tesislerinden olan Şifa hastanesi yerleşkesinde bir polikliniğin vurulduğu ve çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi. Gazze'deki saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan BM ise Gazze’nin kuzeyini “cehennem” olarak nitelendirdi.

BM'den Gazze açıklaması: Cehennem varsa orası Gazze'nin kuzeyi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları durmak bilmiyor. Gazze’nin kuzeyindeki hastaneler İsrail ordusunun hedefinde. Son 24 saatte bölgedeki üç büyük hastanenin etrafı bombalandı. Rantisi Çocuk Hastanesi ise doğrudan hedef alındı. 

İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 11 bini geçti. 

Birleşmiş Milletler insani yardım ofisinin sözcüsü Gazze’nin kuzeyindeki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

Sözcü bölgeye hiçbir şekilde yardım gönderemediklerini ifade etti. BM sözcüsü, “Eğer dünyada cehennem varsa orası Gazze’nin kuzeyidir.” dedi.

ŞİFA HASTANESİ VURULDU

Gazze’nin kuzeyindeki hastaneler İsrail’in saldırıları nedeniyle büyük zarar gördü. Gazze’nin kuzeyindeki Şifa hastanesi, İsrail’in saldırılarına maruz kaldı. Hastane yerleşkesinde bulunan bir polikliniğin bombalandığı ve çok sayıda yaralı ve ölü olduğu iddia edildi.

Hastane yetkilileri, saldırı nedeniyle hastanenin elektrik ve su sistemlerinin zarar gördüğünü, hastaların tahliye edilmesi gerektiğini ancak bunun mümkün olmadığını söyledi. Hastane, Gazze’deki en büyük sağlık tesislerinden biri olup, binlerce yaralıya hizmet veriyordu.

RANTİSİ ÇOCUK HASTANESİ DE HEDEF ALINDI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında hedef alınan bir diğer hastane de Rantisi Çocuk Hastanesi oldu. Hastanenin doğrudan vurulduğu ve çocukların hayatını kaybettiği bildirildi.

Hastane yetkilileri, saldırı sonucu hastanenin kullanılamaz hale geldiğini, yaralı çocukların başka hastanelere nakledilmeye çalışıldığını ancak bunun da çok zor olduğunu belirtti.

Hastane, Gazze’deki tek çocuk hastanesi olup, binlerce çocuğa tedavi imkanı sağlıyordu.

BM GAZZE’Yİ CEHENNEM İLAN ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım ofisinin sözcüsü, Gazze’nin kuzeyindeki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

Sözcü, bölgeye hiçbir şekilde yardım gönderemediklerini, hastanelerin bombalandığını, binlerce insanın evsiz kaldığını ve hayatını kaybettiğini söyledi. BM Sözcüsü “Eğer dünyada cehennem varsa orası Gazze’nin kuzeyidir.” dedi. 

BM, İsrail ve Hamas’a ateşkes çağrısında bulunarak, sivillerin korunması için acil önlemler alınmasını istedi.