Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Blinken’dan Türkiye’ye ziyaret: Fidan ile Gazze ateşkesi masada

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile 2,5 saat süren görüşmede, Gazze’deki insani durum, İsrail-Filistin sorunu, İsveç’in NATO’ya katılımı ve rehinelerin kurtarılması gibi konular ele alındı.

Yayın Tarihi: 06.11.2023 15:40
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 15:40

Blinken’dan Türkiye’ye ziyaret: Fidan ile Gazze ateşkesi masada

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin davetlisi olarak Ankara’ya geldi. Blinken, Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi. İki bakan, baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı.

Görüşmelerde, Gazze’de yaşanan insani kriz, İsrail-Filistin sorununda kalıcı barışın sağlanması, İsveç’in NATO’ya katılım süreci, rehinelerin kurtarılması ve Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi gibi konular gündeme geldi.

GAZZE’DE ACİL ATEŞKES ŞART

Diplomatik kaynaklara göre, Bakan Fidan, Gazze’de sivillerin hedef alınmasının kabul edilemez olduğunu, acilen tam bir ateşkes ilan edilmesi gerektiğini belirtti. 

Fidan, Türkiye’nin Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için çalıştığını, İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözümün tek seçenek olduğunu vurguladı.

Blinken ise, Gazze’deki durumun endişe verici olduğunu, ABD’nin insani yardımları artırmak ve çatışmanın yayılmasını önlemek için çaba gösterdiğini söyledi. 

Blinken, Ortadoğu’da kalıcı barışın sağlanması için Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

hakan fidan

İSVEÇ’İN NATO’YA KATILIMI DESTEKLENİYOR

 Görüşmede, İsveç’in NATO’ya katılım süreci de ele alındı. Bakan Fidan, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımını desteklediğini, bu konuda ilerleme kaydedilmesini umduğunu dile getirdi.

Blinken ise, İsveç’in NATO’ya katılımının bölgesel güvenliğe katkı sağlayacağını, ABD’nin bu konuda İsveç’e yardımcı olacağını belirtti.

REHİNELERİN KURTARILMASI İÇİN ÇALIŞILIYOR

Bakan Fidan ve Blinken, rehinelerin kurtarılması konusunda da görüştü. Fidan, Türkiye’nin rehinelerin kurtarılması için her türlü çabayı gösterdiğini, bu konuda ABD ile işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Blinken ise, rehinelerin kurtarılmasının öncelikli konularından biri olduğunu, bu konuda Türkiye ile koordinasyon halinde olduklarını kaydetti.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLECEK

Görüşmenin sonunda, Bakan Fidan ve Blinken, Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldı. 

İki bakan, stratejik ortaklık çerçevesinde işbirliğini artırmak, ortak çıkar ve sorunlara çözüm bulmak için çalışacaklarını ifade etti.