Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,7 0,18%
ALTIN
2.024,23 0,09%

Blinken’dan Türkiye’ye sürpriz ziyaret!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ve Ürdün ziyaretlerinin ardından Türkiye’ye gelerek Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşecek. Blinken’ın ziyaretinin gündeminde Gazze krizi, rehinelerin serbest bırakılması ve bölgesel barış olacak.

Yayın Tarihi: 04.11.2023 17:51
Güncelleme Tarihi: 04.11.2023 17:51

Blinken’dan Türkiye’ye sürpriz ziyaret!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turunun son durağı olarak Türkiye’yi seçti. Blinken, pazartesi günü Ankara’ya gelerek Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek. Blinken’ın ziyareti, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Blinken, ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, İsrail’e olan desteğini yineledi ve Gazze Şeridi’ndeki sivillerin korunması için çalıştıklarını söyledi.

Blinken’ın, rehinelerin serbest bırakılması, Gazze’ye insani yardımların sağlanması üzerinde durduğu belirtildi.

Ürdün’e geçen Blinken’ın daha sonra Türkiye’yi ziyaret edeceği aktarılan açıklamada, Blinken’ın görüşmelerinde İsrail ve Gazze Şeridi’ndeki sivillerin korunmasının önemini ele alması, Gazze’deki sivillere insani yardımların sürdürülmesi, Filistin halkının Gazze dışına zorla gönderilmemesinin sağlanması konularını görüşmesi planlandığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanınıni şiddetin durdurulması ve sakinlik çağrısı da yapması beklenen Blinken, görüşmelerinde bölgesel gerilimleri azaltmaya yönelik acil mekanızmaları kurulmasını alacağı ve ABD’nin Orta Doğu’da kalıcı ve sürdürülebilir bir barış için gerekli koşulları oluşturmak amacıyla birlikte çalışma tahhüdünde bulunduğu bildirildi.