Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bir bilim kurgu daha gerçek oluyor! DNA’nız USB bellek gibi veri saklayabilecek! İşte fiyatı!

Fransız bir girişim şirketi, insanların anılarını ömürlerinin çok ötesinde saklamalarına yardımcı olacak bir bilim kurgu fikrini hayata geçiriyor. İçten bir notu ya da gizli bir tarifi USB bellekte değil de kendi DNA'nızda saklamak artık mümkün. İşte merak edilen her şey...

Yayın Tarihi: 05.12.2023 13:46
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 13:46

Bir bilim kurgu daha gerçek oluyor! DNA’nız USB bellek gibi veri saklayabilecek! İşte fiyatı!

Veri depolamayı bambaşka bir seviyeye taşıyan Fransız Biomemory şirketi, dijital verilerinizi yüzyılı aşkın bir süre boyunca güvende tutmak için DNA'yı kullanıyor.

Biomemory'nin en son yeniliği olan DNA Kartı, standart bir kredi kartından daha büyük değil. Fakat verilerin zaman içinde bozulmadığı bir geleceği temsil ediyor. Bu kartlar bir kilobaytlık metni (kısa bir e-posta ya da uzun bir tweet'e eşdeğer) bir DNA’nın saklayabiliyor. Biomemory CEO'su Erfane Arwani'nin açıkladığı gibi, bu teknoloji ana akım tüketici pazarına ulaşan "moleküler bilgi işlem potansiyelini" gösteriyor.

dna

BİR GRAM DNA’DA 215 BİN TERABAYT VERİ SAKLANABİLİYOR

 Metniniz DNA'nın yapı taşları olan bir dizi As, C, G ve Ts'ye çevriliyor. Bu özel yapım iplikçik daha sonra sentezleniyor ve kurutuluyor. Ardından zamanın ve teknolojinin yıpratıcı etkilerinden korunacak şekilde bir kartın içinde mühürleniyor. Bu son teknoloji yalnızca şirkete özgü değil. Microsoft gibi teknoloji devleri de bu alanı keşfederek DNA'nın uzun vadeli bir depolama ortamı olarak uygulanabilirliğini deniyor.

techspot.com’un haberine göre, bu yenilikçi veri depolama teknolojisi yalnızca havalı değil, aynı zamanda teoride de pratik. DNA, veri depolama kapasitesi bakımından oldukça yoğun. Örneğin, tek bir gramı yaklaşık 215 bin terabayt tutabilir. Bu, tüm Netflix kütüphanesini bir damla sıvı içinde depolamak anlamına geliyor.

Fakat şirket, çok heyecanlanmadan önce bazı uyarılarda bulunuyor. Şu anda DNA kartının yalnızca bir kilobaytlık metni kodlaması yaklaşık 8 saat sürüyor.

dna

FİYATI NE KADAR?

Öte yandan, DNA’da depolanan verileri geri almak da ayrı bir sorun. Bu da DNA'nın tekrar nemlendirilmesi ve daha sonra mesajı okumak için sıralanmasını içeren biraz zorlu bir süreç içeriyor.

Bu işlem için şu an bin dolar, yani mevcut dolar kuruyla 29 bin liraya yakın bir ücret ödemek gerekiyor.