Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Biden’ın azil süreci başlıyor: Temsilciler Meclisi’nde tarihi oylama

ABD Başkanı Joe Biden, görevini kötüye kullandığı ve ailesinin yolsuzluk yaptığı iddialarıyla karşı karşıya. Cumhuriyetçiler, Biden’ın azledilmesi için Temsilciler Meclisi’nde tasarı sunarken, Demokratlar ise bunun siyasi bir oyun olduğunu savunuyor.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 11:51
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 11:51

Biden’ın azil süreci başlıyor: Temsilciler Meclisi’nde tarihi oylama

Biden’ın azil soruşturmasının fitilini, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ateşledi. McCarthy, 12 Eylül’de yaptığı açıklamada, Biden’ın ABD Başkan Yardımcılığı döneminde, oğlu Hunter Biden’ın iş ilişkilerinden faydalandığını ve yabancı ülkelerle yaptığı anlaşmalarda ABD’nin çıkarlarını gözetmediğini ileri sürdü.

McCarthy, Biden’ın ailesinin yurt içi ve dışı iş anlaşmalarına ilişkin kanıtların ortaya çıktığını belirterek, Biden’ın görevden azledilmesi için Temsilciler Meclisi’nde soruşturma başlatılmasını talep etti.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE NELER OLDU?

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, Biden’ın azil soruşturmasına ilişkin tasarıyı, 4 Demokrat üyenin “hayır” oyuna karşılık 9 Cumhuriyetçi üyenin “evet” oyuyla onayladı. Böylece, tasarı, Cumhuriyetçilerin çoğunluğu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gönderildi.

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steve Scalise, tasarının bugün Genel Kurulda görüşülmesinin beklendiğini söyledi.

Scalise, Biden’ın azledilmesi için yeterli oyun sağlanacağına inandığını ifade etti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson ise, tasarının Biden’ın azli için değil, ABD Başkanı’na azil sürecinin başlatılmasına yetki verilmesi için sunulduğuna dikkat çekti. Johnson, “Biz siyasi bir karar vermiyoruz. Bu, hukuki bir karar.” dedi.