Bist 100
9.548,09 1%
DOLAR
32,51 0,18%
EURO
34,61 0,17%
ALTIN
2.480,07 0,25%

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı veya enfeksiyonlardan kaynaklanmaz; ancak bir enfeksiyon, işleri daha da kötüleştirebilir. 6 aylıktan küçük bebeklerin burun tıkanıklığı olması, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Genellikle burnun içinde toplanan normal mukustan dolayı bebeğin temizlenmesi zor olur. Bebek tıkanıklığa rağmen iyiyse ve iyi besleniyorsa, tedaviye gerek yoktur.

Yayın Tarihi: 25.03.2021 03:04
Güncelleme Tarihi: 25.03.2021 03:04

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

6 aylıktan küçük bebeklerin burun tıkanıklığı olması, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Genellikle burnun içinde toplanan normal mukustan dolayı bebeğin temizlenmesi zor olur. Bebek tıkanıklığa rağmen iyiyse ve iyi besleniyorsa, tedaviye gerek yoktur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Sebepleri

Bebek burun tıkanıklığı, genellikle bir bebeğin burnunda toplanabilen normal mukustan kaynaklanır. Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı veya enfeksiyonlardan kaynaklanmaz; ancak bir enfeksiyon, işleri daha da kötüleştirebilir. Burun tıkanıklığı, rahimdeki sıvıda dokuz ay sonra hava solumaya alıştıkları için yenidoğanlarda yaygın olabilir. Bebekler burundan nefes alırlar ve burnunu temizlemek için üfleyemezler.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Çözümleri

Genel önlemler

Burun tıkanıklığı yaşayan bebek rahat görünüyorsa ve beslenebiliyorsa hiçbir şey yapılmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, beslenme zorlaşırsa aşağıdakiler yardımcı olabilir:

  • Bebeğin uyuduğu odada bir kap ılık su bulundurmayı deneyin. Bu yöntem, kalın mukusu gevşetmeye yardımcı olabilecek nemi yükseltir.
  • Beslenmeden önce bebeğinizle buharlı bir ortamda oturmayı deneyin. Örneğin, banyoda sıcak duşu çalıştırın ve kapıyı kapatın. Beslenmeden önce beş dakika boyunca bebeğinizle odada oturun.
  • Daha ufak öğünlerle, ancak daha sık beslemeyi deneyin.

Tuzlu su burun damlası

Bebeklerde burun tıkanıklığı için yukarıdaki önlemler işe yaramazsa tuzlu su damlaları veya spreyler yararlı olabilir. Tuzlu su damlası mukusu inceltir ve böylece bebeğin burundan mukusu temizlemesini kolaylaştırır. Nasıl kullanılacağı konusunda tavsiyede bulunan bir eczacıdan tuzlu su damlalarını satın alabilirsiniz. Damlaları sadece beslenmeden hemen önce ve burun tıkalıysa kullanın. Tuzlu su çok sık kullanılırsa, burun çevresindeki cilt tahriş olabilir ve ağrı görülebilir.

Doktordan tavsiye

Bebeklerde burun tıkanıklığında bebeğe hiçbir zarar gelmez ve beslenmesi sekteye uğramaz. Bazı durumlarda burnu tıkanan bebekler, daha yavaş ve biraz güçlükle beslenebilir. Beslenmede bir sorun olduğundan endişeleniyorsanız, doktorunuza görünün.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burun aspiratörleri

Burun aspiratörleri, bebeğinizin burnundaki mukusu emmenizi sağlayan cihazlardır. Çeşitli şekil ve boyutlara sahiptir. Bazıları ampul şırıngaları, bazıları bir tüp şeklindedir. Böylece diğer ucunu emebilirsiniz. Bazıları ise elektrikle çalışır. Bebeklerde burun tıkanıklığını gidermek için çok çeşit gösteren burun aspiratörleri kullanılabilir.