Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,72 1,36%
EURO
35,01 0,27%
ALTIN
2.433,27 2,28%

Batı Şeria’da Yahudiler zeytin toplayan Filistinli çiftçilere saldırdı

Filistinliler Batı Şeria’da Irkçı saldırılara maruz kalmaya devam ediyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler, zeytin hasadı yapan Filistinli çiftçilere saldırdı. Yahudi yerleşimciler, ekim ayından bu yana 333 kez Filistinli çiftçilere saldırdı.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 12:21
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 12:21

Batı Şeria’da Yahudiler zeytin toplayan Filistinli çiftçilere saldırdı

7 Ekim’den saldırılarından bu yana İşgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler, Filistinlilere karşı ırkçı saldırılar düzenliyor. Batı Şeria’nın Nablus kentinde Yahudi yerleşimciler, zeytin hasadı yapan Filistinli çiftçilere saldırdı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, silahlı bir grup Yahudi yerleşimci, Nablus’a bağlı Akraba beldesinde zeytin toplayan Filistinli çiftçilere saldırdı.

Yahudi yerleşimciler, Filistinli çiftçileri zeytin bahçesinden uzaklaştırmak için ateş açtı. Yahudi yerleşimciler ateş açarak Filistinli çiftçileri zeytin bahçesinden uzaklaştırdı.

YAHUDİ YERLEŞİMCİLERİN SALDIRILARI REKOR SEVİYEDE

Yahudi yerleşimcilerin, zeytin hasadı mevsiminin başladığı ekim ayından bu yana Batı Şeria’da Filistinli çiftçilere karşı 333 saldırı gerçekleştirdiği bildirildi.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşimcilerin ırkçı saldırılarında onlarca Filistinli öldürüldü.

Yüzlerce Filistinli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Yahudi yerleşimcilerin saldırıları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 600 artış gösterdi.

Yahudi yerleşimciler, yasadışı olarak inşa ettikleri evlerin yıkılmasına karşı çıkarak, Filistinlileri topraklarından kovmaya çalışıyor.

gazze

YAHUDİ YERLEŞİM BİRİMLERİ YASA DIŞI

Batı Şeria ve Doğu Kudüs çevresinde yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yasadışı olarak Yahudi yerleşim birimleri inşa ediyor. Bu yerleşim birimleri, Filistinlilerin devlet kurma hayalini zora sokuyor.

İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 275 Filistinli öldürüldü.