Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Barselona’dan İsrail’e boykot: Kurumsal ilişkiler askıya alındı

İspanya’nın Barselona Belediyesi, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını protesto etmek için İsrail ile kurumsal ilişkileri askıya aldığını açıkladı. Belediye Meclisi, Filistin halkının temel haklarının garanti edilmesi ve kalıcı bir ateşkes sağlanması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Yayın Tarihi: 25.11.2023 13:59
Güncelleme Tarihi: 25.11.2023 13:59

Barselona’dan İsrail’e boykot: Kurumsal ilişkiler askıya alındı

Barselona Belediye Meclisi, Barcelona en Comu partisinin girişimi ve Katalonya Sosyalist İşçi Partisi (PSC) ile Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partilerinin desteğiyle belediye bünyesinde alınan kararla İsrail ile ilişkilerini kesti.

Karar metninde, Gazze Şeridi’nde kalıcı bir ateşkese ulaşılana, Batı Şeria’da sivil halka uygulanan şiddet son bulana, Birleşmiş Milletler (BM) kararları ile Filistin halkının temel hakları garanti edilene ve Hamas’ın esir tuttuğu İsrailliler serbest bırakılana kadar İsrail ile kurumsal ilişkilerin askıya alındığı duyuruldu.

Ayrıca, Gazze Şeridi’ndeki sivil halkın ihtiyaçlarının karşılanması, İsrail’in ekonomik ve finansman işlemlerinin durdurulması, Filistin topraklarındaki işgalin sona erdirilmesi ve adil barışın getirilmesi talep edildi.

“BU BİR SAVAŞ DEĞİL, SOYKIRIM”

Belediye Meclisi’nde yapılan oturumda konuşan Barcelona en Comu lideri Ada Colau, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını kınayarak, “Bu bir savaş değil, soykırım. Başbakan Pedro Sanchez’in de dediği gibi tahammül edilemez bir durum. Ve eğer tahammül edilemeyecek bir haldeyse eyleme geçmek zorundayız. Dünyanın en güçlü ordularından birinin bombardımanlarıyla Gazze’de her 10 dakikada bir çocuk öldürülüyor.” dedi.

Colau, Barselona Belediye Başkanı olduğu dönemde, İsrail’in Filistin’e karşı sistemsel ayrımcılık (apartheid) uyguladığı, uluslararası hukuk ve insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle, 1998’de Tel Aviv ile yapılan kardeş şehir protokolünü askıya aldığını hatırlattı.

 

Barselona Belediyesinin aldığı karar, uluslararası alanda da yankı buldu.