Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bankalardan altın ÇAĞA giriş! Günlük 1136 TL kazanacaksınız

Mevduat hesapları oranların artması ile tercih sebebi olmaya devam ediyor. Günlük mevduat faiz oranları da kazandırıyor

Yayın Tarihi: 13.12.2023 11:50
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 11:50

Bankalardan altın ÇAĞA giriş! Günlük 1136 TL kazanacaksınız

Kıyıda köşede parası olan birey, bu parasının değerini kaybetmemesi adına ne şekilde değerlendirmesi gerektiğini araştırıyor. Son zamanlarda faiz oranları fırlayan mevduat faiz hesapları ilk etap tercih sebebi olabiliyor. Tasarruflarının değerini kaybetmemesi adına ekstra kazanç sağlamak isteyen yatırımcı, mevduat hesaplarını tercih edebiliyor. Özellikle de son zamanlarda mevduat faizleri artışı ile çok dikkat çekiyor.

GÜNLÜK FAİZ ORANLARI ARTIYOR

 banka mevduat faiz oranlarında yaşanan mevcut artış, yatırımcıyı banka banka gezdirip en yüksek faiz veren tarafa doğru iterken, bankalar da müşteri ihtiyacını mevduat faizlerini arttırma şeklinde karşılamayı hedefliyor. Öte yandan döner sermayenin ilerlemesi adına da paranın işlenmesi için faiz artırımı sağlanıyor.

TL

TCMB sıkı para politikası gereği faiz oranlarında Haziran ayından beri faiz artırım kararı veriyor. Bankalar arasındaki rekabet sebebiyle faiz oranları ay ay güncellenebiliyor. Belirli bir vadeye belirlenen oranlar verilirken, son zamanlarda günlük faiz oranlarında da artışlar çoğalıyor.

1 MİLYON LİRANIN GÜNLÜK FAİZ GETİRİSİ

Öyle ki bankalar günlük faiz oranlarını yüzde 45'e kadar çıkardı. Bu kapsamda günlük 1.136 TL kazanç sağlayabilirsiniz. 1 milyon lirası olan bir vatandaş günlük faizden günde bahsi geçen miktarı kazanabiliyor.

Yatırımcı için en garanti ve en güvenilir yatırım şekli mevduat hesabı olarak bilinmektedir. Bu kapsamda mevduat hesapları çok tercih edilmektedir. Farklı bankalar farklı oranda mevduat faizi sunabilmektedir. Müşteri kapmak adına özellikle de yüksek yatırımlara yüksek faiz oranı verebilmektedir. Hal bu iken farklı hesaplamalar ile farklı faiz oranları ile farklı getiri kazanılabilmektedir.

TL'nin değer kazanması adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında politika faiz artırım kararı verilmeye devam etmektedir. Bu durumdan kredi faizleri ve kredi kartı faizleri olumsuz etkilenmekteyken, mevduat faizleri pozitif etkilenmiştir. Önümüzdeki süreçte politika faizlerinin bi rsüre daha arttırılacağı tahmin edilmektedir. 1 milyon lirası olan vatandaş, yüzde 45'ten parasını bağlaması durumunda günlük 1136 TL kazanç sağlayabilmektedir.