Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakanlık garson bahşişleri ve motokuryelerden vergi alacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergilendirme usullerinde kolaylık isteyen sektörlerin taleplerini değerlendirdiği yeni bir paket üzerinde çalışıyor. Paket, özellikle bahşiş gelirleri ve motokurye faaliyetlerinden elde edilen gelirler için önemli düzenlemeler içeriyor.

Yayın Tarihi: 22.06.2024 14:01
Güncelleme Tarihi: 22.06.2024 14:01

Bakanlık garson bahşişleri ve motokuryelerden vergi alacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanlıkğı, yeme içme sektörü temsilcilerinin talebi üzerine, bahşiş gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik bir çalışma başlattı. Gelir Vergisi Kanunu’na göre, işletmelerde toplanan bahşişler, işverence çalışanlara dağıtıldığında ücretin bir parçası olarak değerlendirilip gelir vergisine tabi tutuluyor. Ayrıca, banka ve kredi kartlarıyla yapılan bahşiş ödemeleri, yeme içme hizmetinin bir parçası olarak KDV'ye tabi tutuluyordu.

Yeni düzenleme ile bahşiş ödemelerinin, hizmet bedelinin yüzde 10’unu aşmamak şartıyla, ödeme belgelerinde ayrı gösterilmesi ve bu şekilde KDV'den muaf tutulması planlanıyor. Banka hesabında toplanacak olan bu gelirler, tamamı çalışanlara dağıtılacak ve sadece yüzde 10 oranında gelir vergisi kesintisine tabi olacak.

Motokuryelere vergi geliyor 

Motokuryelerin faaliyetlerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesinde de basitlik sağlanacak. Ticari kazanç mükellefi olarak çalışan motokuryeler, mevcut düzenlemeler gereği defter tutma ve çeşitli beyanname verme yükümlülüklerine sahip. Yeni düzenleme ile bu yükümlülükler kaldırılacak ve motokuryelerin kazançları tevkifat usulüyle vergilendirilecek. Bir takvim yılı içinde elde ettikleri gelirler, belirlenen sınırı aşmadığı sürece, tevkifat nihai vergi olacak ve KDV’den muaf tutulacaklar.

Hangi sektörler kapsama alınacak? 

Bu yeni vergi kolaylıkları, yeme içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yanı sıra otel ve konaklama işletmelerinin yeme içme hizmeti sunan birimlerini de kapsayacak. Ayrıca, iş ve sosyal güvenlik mevzuatında da bu düzenlemeleri destekleyici çalışmalar yürütülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı bu düzenlemelerle, ilgili sektörlerde vergilendirme usullerinin basitleştirilmesi ve işletmelerin yükünün hafifletilmesini amaçlıyor. Bu çalışmalar, sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılanırken, uygulamaların hayata geçmesiyle sektörlerin vergi süreçlerinde önemli kolaylıklar sağlanması bekleniyor.