Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,94 0,11%
EURO
35,41 0,08%
ALTIN
2.458,1 0,04%

Bakanlık duyurdu: Bir haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, yurt içi ve yurt dışında devam eden terör operasyonları ve sınır güvenliğine ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Bakanlık, son bir haftada 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Ayrıca, Suriye’de istikrarın sağlanması için çalışmaların sürdüğü, Yunanistan ile askeri güven artırıcı önlemler toplantısının yapılacağı ve Gazze’deki duruma ilişkin Türkiye’nin tutumunun değişmediği belirtildi.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 13:53
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 13:53

Bakanlık duyurdu: Bir haftada 33 terörist etkisiz hale getirildi

 Milli Savunma Bakanlığı, terörle mücadele ve sınır güvenliği konusunda son durumu açıkladı. Buna göre, son bir haftada yurt içi ve yurt dışında 33 terörist etkisiz hale getirildi. Suriye’de ise 1 Ocak'tan bu yana 433 taciz ateşi ve saldırıya karşılık verilerek 1340 terörist öldürüldü.

Milli Savunma Bakanlığı, haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü terör operasyonları ve sınır güvenliği faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

TERÖRLE MÜCADELEDE SON BİR HAFTADA 33 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelede kararlılıkla hareket ettiğini söyledi. Aktürk, son bir haftada yurt içinde ve yurt dışında 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Aktürk, “Böylece, yılbaşından bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1835’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 39 bin 178’e ulaşmıştır.” dedi.

Aktürk, ayrıca, 7 Kasım’da Gara ve Kandil’e düzenlenen hava harekatlarında da 27 hedefin vurulduğunu, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi. Aktürk, “Bu hava harekatlarıyla terör örgütünün barınma, lojistik ve silah depolama alanları imha edilmiştir. Terör örgütüne ait silah, mühimmat ve patlayıcı madde yüklü araçlar da yok edilmiştir.” diye konuştu.

SURİYE’DE İSTİKRARIN SAĞLANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Suriye’de yaşanan insani krize duyarsız kalmayan Türkiye’nin, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Aktürk, “1 Ocak’tan itibaren birliklerimize 433 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Anında ve misliyle verilen karşılık ile 19’u son bir haftada olmak üzere 1340 terörist etkisiz hale getirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN İLE ASKERİ GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI 13 KASIM’DA

Yunanistan ile ikili ilişkilerdeki pozitif gündemin sürdürülmesi için çabaların devam ettiğini söyleyen Aktürk, “Bu doğrultuda, Türkiye ve Yunanistan heyetleri arasındaki 4’üncü tur Askeri Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da icra edilecektir.” dedi.

Aktürk, toplantıda, Ege ve Akdeniz’de karşılıklı güveni artırmaya yönelik somut adımların ele alınacağını, iki ülke arasındaki diyaloğun güçlendirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

GAZZE’DEKİ DURUMA İLİŞKİN TÜRKİYE’NİN TAVRI DEĞİŞMEDİ

 Aktürk, son olarak İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

“Türkiye olarak Gazze ile ilgili ilk günden bu yana sergilediğimiz insani ve adaletli tutumumuzu bugün de sürdürüyor, İsrail’in uyguladığı mezalimin kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.” diyen Aktürk, Filistin meselesinin adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgede kalıcı bir barışın mümkün olmayacağına vurgu yaptı.