Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 0,01%
EURO
33,5 -0,03%
ALTIN
2.012,95 0,05%

Bakan Tekin duyurdu! Türk mutfağına özel gastronomi lisesi açılıyor

Türk mutfağı, dünyanın en zengin ve çeşitli mutfaklarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak bu zenginlik, ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği değeri göremiyor. Bu durumu değiştirmek için Millî Eğitim Bakanlığı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini ve "annelerimizin reçeteleri"ni dünyaya tanıtacak bir gastronomi lisesi açma kararı aldı.

Yayın Tarihi: 04.11.2023 11:08
Güncelleme Tarihi: 04.11.2023 11:08

 Bakan Tekin  duyurdu! Türk mutfağına özel gastronomi lisesi açılıyor

Türk mutfağı, binlerce yıllık tarihi, coğrafi çeşitliliği, kültürel zenginliği ve sağlıklı beslenme özellikleriyle dünyanın sayılı mutfaklarından biridir. Ancak Türk mutfağı, ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği ilgiyi ve tanınırlığı görememektedir. Bu sorunu çözmek için Millî Eğitim Bakanlığı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini ve "annelerimizin reçeteleri"ni dünyaya tanıtacak bir gastronomi lisesi açma kararı aldı.

GASTRONOMİ ALANINDA UZMAN ŞEFLER YETİŞTİRECEK

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, gastronomi alanında eğitim verilecek lisenin açılması için gastronomi alanında şef, akademisyen, restoran kurucuları ve STK temsilcilerinin bulunduğu bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıya Danilo Zanna, Cüneyt Asan, Ramazan Bingöl, Eyüp Kemal Sevinç, Nuran Özyılmaz gibi isimler katıldı.

Bakan Tekin, toplantıda yaptığı konuşmada, gastronomi lisesinin amacının, Türk mutfağını hem Türkiye’de hem de dünyada en iyi şekilde sunarak uluslararası alanda çok daha ileriye taşımak olduğunu söyledi. Tekin, gastronomi lisesiyle âdeta şifa kaynağı olan ve Türk yemek kültürüne özgü yemekleri dünya mutfakları içinde önemli bir noktaya taşımak istediklerini belirtti.

Gastronomi lisesinde, yiyecek içecek hizmetleri alanı ile gastronomi uygulama atölyelerinde eğitimler verilecek. Ayrıca, öğrencilere görgü ve nezaket kuralları, sofra adabı, damak tadı gibi unsurlar da öğretilecek. Böylece, gastronomi alanında uzman, nitelikli ve donanımlı şefler yetiştirilecek.

İSTANBUL’DA AÇILACAK

Gastronomi lisesinin İstanbul’da açılması planlanıyor. Bakan Tekin, bu alanda önemli bir eksikliği daha gidereceklerini ifade ederek, mesleki eğitim alanında daha önce sektör temsilcileriyle bir araya gelerek sektörün ihtiyaçlarıyla örtüşecek şekilde gerekli düzenlemeler yaptıklarını hatırlattı. Tekin, bu kapsamda proje okullarını ve spor liseleri gibi tematik liseler hayata geçirdiklerini söyledi.

Toplantıya katılan şefler, sektör tedarikçileri, akademisyen, restoran kurucuları, girişimciler, STK temsilcileri de tek tek söz alarak bu ilk adımı birlikte atmaktan duydukları memnuniyeti ifade edip bu alandaki tecrübelerini paylaşarak çeşitli önerilerde bulundular.

Türk mutfağına özel gastronomi lisesinin açılması, Türk yemek kültürünün korunması, geliştirilmesi ve tanıtılması için önemli bir fırsat olarak görülüyor. Gastronomi lisesi, Türk mutfağının dünyada hak ettiği yeri almasına katkı sağlayacak.