Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakan Tekin açıkladı: Öğretmenlerin alan değişikliği müjdesi! Başvurular başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerin uzun zamandır beklediği alan değişikliği sürecini duyurdu. Bakan Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, öğretmenlerin alan değişikliği için başvurularının 18-22 Aralık arasında MEBBİS üzerinden alınacağını, atama işlemlerinin ise 26 Aralık 2023 tarihinde yapılacağını açıkladı.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 11:35
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 11:35

Bakan Tekin açıkladı: Öğretmenlerin alan değişikliği müjdesi! Başvurular başlıyor

Öğretmenlerin merakla beklediği alan değişikliği süreci için Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den müjdeli haber geldi. Bakan Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, öğretmenlerin alan değişikliği için başvuru takviminin açıklandığını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Öğretmenler Odası Buluşmaları"nda sıkça dile getirilen bir konunun da öğretmenlerin alan değişikliği talebi olduğunu belirtti. ,

Bakan Tekin, “İstişare kültürüyle şekillenen yönetim anlayışımızla çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin daha mutlu bir şekilde görevlerine devam etmelerini sağlamak için buradan bir müjde vermek istiyorum” dedi.

öğretmen atamaları

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NASIL OLACAK?

Bakanlığın "2024 Yılı Alan Değişikliğine Bağlı Yer Değişikliği Duyurusu"na göre, öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlar için duyuru kapsamında alan değişikliği başvurusunda bulunabilecek.

Ayrıca, sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayken 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayanlar da özel eğitim alanına atanmak üzere başvurabilecek.

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirme başvuruları, tercihe sunulan alanlarda il içinde yapılabilecek. Kontenjanlar, bakanlığın öğretmen atamasına ilişkin planlaması dikkate alınarak öğretmen ihtiyacını karşılamada güçlük çekilen 5 ve 6’ncı hizmet alanlarında yer alan eğitim kurumları arasından belirlendi.

ATAMALAR YARIYIL TATİLİNDE YAPILACAK

Alan değişikliğine bağlı ataması gerçekleşen öğretmenlerin görevden ayrılma ve göreve başlama işlemleri yarıyıl tatilinde yapılacak. Böylece, öğretmenlerin eğitim öğretim sürecine olumsuz etkisi olmayacak.

Bakan Tekin, öğretmenlerin alan değişikliği sürecine ilişkin tüm detayların bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlandığını da duyurdu.