Bist 100
10.739,57 0%
DOLAR
32,2 -0,06%
EURO
35,01 -0,05%
ALTIN
2.497,58 0,38%

Bakan son dakika olarak açıkladı! Çalışan bayram edecek prim gün sayısı düşürüldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından son dakika paylaşılan bilgide prim gün sayısında indirime gidildiği belirtildi.

Yayın Tarihi: 16.01.2024 09:36
Güncelleme Tarihi: 16.01.2024 09:36

Bakan son dakika olarak açıkladı! Çalışan bayram edecek prim gün sayısı düşürüldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından son dakika paylaşılan bilgide prim gün sayısında indirime gidildiği belirtildi. Yapılan açıklama kapsamında milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişmeler mevcut. Kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanılması adına verilen bu kararda prim gün sayısının düşürüldüğü bilgisi sunulurken, prim şartlarında son üç sene kuralında 600 gün olan prim şartının 450 güne indirgendiği belirtildi.

PRİMLER İNDİRGENDİ

Çalışanları yakından ilgilendiren çalışma hayatı süresince geçerli olan kurallarda yeni değişimlere gidildiği açıklandı. Bakan Işıkhan tarafından sosyal medya hesabında paylaşılan bilgiye göre; İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin meclis gündemine taşındığı belirtildi. 

TL

Son dakika paylaşımda İşsizlik Sigortası Fonu kullanılarak işgücünün sağlanması adına çalışan bireyin hayatını kolaylaştıracak adımların atıldığı belirtilirken, asgari prim gün sayısının 600 günden 450 güne indirgendiği belirtildi.

İSTİHDAMA TAM DESTEK

Özellikle de kadın ve gençlere sağlanan girişimci destek programları ile de alakalı açıklama yapan Işıkhan, mevcut devlet teşviklerinin süresinin 2025'e kadar uzatıldığını belirtti. Öte yandan işçi ve işverenin yanında olduklarını açıklayan Işıkhan, istihdamın artması ve işsizliğin önlenmesi amacıyla sağlanan devlet teşvikinin 700 TL'ye çıkartılması teklifinin de yasalaştığını belirtti.