Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,1%
EURO
33,58 -0,01%
ALTIN
2.005,74 -0,12%

Bakan Koca duyurdu! Gazze’den 26 hasta Ankara’ya geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’den 26 hastanın, beraberinde 24 refakatçisi ile Ankara’ya getirileceğini açıkladı. Bakan Koca, hastaların ağırlıklı olarak çocuk ve gençlerden oluştuğunu, en küçüğünün 7 aylık olduğunu ve kol ve bacaklarında kırıklar bulunduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 29.11.2023 12:50
Güncelleme Tarihi: 29.11.2023 12:50

Bakan Koca duyurdu! Gazze’den 26 hasta Ankara’ya geliyor

Türkiye Gazze’deki hasatlara yardım elini uzatmaya devam ediyor. İsrail’in saldırıları altın yaşam mücadelesi veren Filistinlilire yardım uçakları ulaştırarak insani yardımlarda buşunmasını yanı sıra Gazze’de tedavi göremeyen hastaları da Türkiye’ey getirerek tıbbi yardımda bulunuyor. Bu kapsamda yapılan yardımlarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Gazze'den 26 hastanın, beraberinde 24 refakatçisi ile Ankara'ya geleceğini duyurdu.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

Koca, bugün sabah Milli Savunma Bakanlığının bir uçağının, ağırlıklı ilaç, kuvöz ve ventilatörden oluşan tıbbi malzemeyi yükleyerek saat 08.30 gibi Mısır’a hareket ettiğini belirtti.

Koca, “Üç ülkenin koordinasyon ekibinin hasta transferi için yakın işbirliği içinde olduğunu” ifade etti.

gazze

GAZZE’DEN 26 HASTA ANKARA’YA GELİYOR

Koca, bugün toplam 26 hastanın, beraberinde 24 refakatçi ile birlikte 50 kişiyi getirmeyi planladıklarını söyledi. Koca, “Çocuk ve genç ağırlıklı; en küçüğü 7 aylık; bebeğimizin, yavrumuzun kol ve bacaklarında kırıkların olduğunu biliyoruz… Ağırlıklı çocuk ve gençlerden oluşan 26 kişiyi bir aksilik olmazsa transfer etmiş olacağız.” dedi.

Bakan Koca, Gazze’den yaralıların 15.00-16.00 gibi Ankara’da olmasının planlandığını belirterek, yaralıların tedavilerinin Etlik ve Bilkent Şehir Hastanesinde sürdürüleceğini söyledi.

TÜRKİYE’DE TEDAVİSİ DEVAM EDEN HASTALARIN DURUMU

Koca, Türkiye’de tedavisi devam eden hastaların durumuna ilişkin, “Malign melanom tanısıyla takip ettiğimiz 63 yaşındaki hastamızı dün kaybettik. Yoğun bakımda tedavisi devam eden 7 hastamız var. Birisi entübe edildi, onun dışında diğer hastalarımız şu an yakın takipte.” bilgisini verdi.

Bakan Koca, Gazze’ye ilaç, tıbbi malzeme, kuvöz, ventilatör ağırlıklı sağlık malzemesi gönderdiklerini de belirtti.