Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakan Kacır'dan açıklama geldi! 2 Çinli dev Türkiye'de yatırım yapacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çin’in önde gelen iki elektrikli araç üreticisi BYD ve Chery’nin Türkiye’ye yatırım yapacağını açıkladı.

Yayın Tarihi: 17.05.2024 10:24
Güncelleme Tarihi: 17.05.2024 10:24

Bakan Kacır'dan açıklama geldi! 2 Çinli dev Türkiye'de yatırım yapacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yaptığı yeni açıklamalarda Çinli elektrikli otomobil üreticileri olan BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmak üzere ileri düzey görüşmeler yapıldığını ifade etti. Kısa zaman içinde görüşmelerin tamamlanmasını beklediklerini belirten belirten Bakan Kacır, gelişmelerin bu yaz yaşanabileceğini belirtti. Ayrıca farklı alternatiflerin değerlendirildiğini de ekledi. 

Çin markalarının özellikle Avrupa pazarında büyümek istediğini ifade eden Bakan Kacır, Gümrük Birliği üyeliğinin yanı sıra Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde güçlü bir altyapıya sahip olduğunu da söyledi. Şu anda 4 farklı Çin markasıyla üretimin sürdürüldüğünü belirten Kacır, görüşmelerin son aşamasında olduklarını aktardı. Bu kapsamda da BYD ve Chery’nin yanı sıra MG ve Great Wall Motor’un da yer aldığını ekledi. 

Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye bir alternatif olmadığını ifade eden Bakan Kacır, durumun hem Çin hem de ülkemiz için bir fırsat olduğunu belirtti. Gelecek olan şirketin batarya yatırımı konusunda da adım atabileceğini belirten Bakan Kacır, lokasyonla ilgili bir şey söylemeyeceğini belirtti. Ayrıca görüşülen tüm üreticilere batarya yatırımını da getirmeleri durumunda ayrıcalıklı imkanlar sunulacağını kaydetti.