Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bakan Bak'tan yutlardaki asansörlere ilişkin açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yurtlardaki asansörlerin bakım ve güvenliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bak, asansörlere karekod uygulaması getirileceğini, böylece öğrencilerin asansörlerin durumunu anlık olarak takip edebileceğini duyurdu. Ayrıca, bakanlık tarafından görevlendirilen mühendislerin yurtlardaki asansör sistemlerini kontrol ettiğini de söyledi.

Yayın Tarihi: 21.11.2023 13:34
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 13:34

Bakan Bak'tan yutlardaki asansörlere ilişkin açıklama

Aydındaki öğrenci yurdunda meydan gelen asansör kazasında bir öğrencinin hayatını kaybetmesi sonucu gözler yurtlara çevrildi. Ölümlü kazanın ardından büyük tepkiler gelmiş yurtlarda ihmal olduğu iddiası ile yurt asansörleri gündem olmuştu. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, yurtlardaki asansörlerin bakım ve güvenliğiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Bak, asansörlere karekod uygulaması getirileceğini, böylece öğrencilerin asansörlerin durumunu anlık olarak takip edebileceğini duyurdu.

KAREKODLA ASANSÖR BİLGİLERİ ELİNİZİN ALTINDA

Bakan Bak, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında bulunan asansörlerin bakımlarına ilişkin şunları söyledi: “Asansörlerimize Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile karekod uygulaması getiriyoruz. Oradan öğrenci her şeyi şeffaf şekilde görecek.”

Bak, asansörün tipi, bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgilerin karekoddan görülebileceğini belirtti. Bak, “Karekodların yerleştirilmesi çok kısa süre içinde tamamlanacak.” dedi.

YURTLARDAKİ ASANSÖRLER TEK TEK DENETLENİYOR

Bakan Bak, yurtlarda asansör sözleşmelerinin de mercek altına alındığını, Aydın’daki asansör kazasında adli soruşturma kapsamında 3 kişinin tutuklandığını hatırlattı. 

Bak, “İdari soruşturmada ise görevlendirilen bakanlık müfettişi rapor hazırlıyor.” diye konuştu. Bak, yurtlardaki asansörlerin güvenlik tertibatlarının olduğunu, voltaj düşmesi gibi durumlarda asansörün kendini emniyete alarak, en alt kata otomatik olarak indiğini söyledi. 

Bak, “Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından mühendisler görevlendirildi, bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor.” ifadelerini kullandı.