Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

Bakan AÇIKLADI Hemen IBAN'a bakın! O ödemeler tez zamanda hesaplara aktarılıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ay ay sosyal destek ödemelerinin ödeme tarihleri ile alakalı açıklama yapmaya devam ediyor. Aralık ayına ilişkin toplam 3,2 milyar lira yaşlı ve engelli aylığının hesaplara aktarıldığı bilgisi verildi.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 19:35
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 19:35

Bakan AÇIKLADI Hemen IBAN'a bakın! O ödemeler tez zamanda hesaplara aktarılıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ay ay sosyal destek ödemelerinin ödeme tarihleri ile alakalı açıklama yapmaya devam ediyor.  Ülkemizde milyonlarca birey destek ödemelerinden faydalanırken, Bakan Göktaş, sosyal medya hesabından son dakika yaptığı açıklamasında yaşlı ve engelli aylıklarının hesaplara aktarılmaya başlandığını belirtti. Kasım ayı ödemelerinin  tamamlanması akabinde sosyal desteklerden faydalananlar, Aralık ayı destek ödeme tarihleri ile alakalı açıklamaları takip etmeye başladı. Bakan Göktaş destek ödemeleri ile alakalı son dakika açıklamayı yaptı. Yapılan açıklama da Aralık ayına ilişkin ödemelerin hesaplara aktarıldığı bilgisi verildi. 

Aralık ayına ilişkin toplam 3,2 milyar lira yaşlı ve engelli aylığının hesaplara aktarıldığı bilgisi verildi. Bakan Göktaş tarafından yapılan açıklamada Aralık ayına ilişkin 3 milyar 214 milyon lira tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarını hesaplara yatırıyoruz." denildi. Bu kapsamda yapılan ödemelerin 1 milyar 437 milyon lirası engelli aylığı ile 1 milyar 777 milyon lirası da yaşlı aylığı olarak ödendi. 

tl

YAŞLI AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI

Devletin sunduğu destekler içim başvurular devam ediyor. Engelli ve yaşlı aylıkları ise düzenli olarak maaş gibi ödenen destekler arasında yer alıyor.

65 yaşını doldurmuş olan ve hiç bir geliri olmayan SGK haklarından faydalanamayan yaşlılara ödenen yaşlılık aylığı 3 aylık maaşı olarak bilinmektedir. kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olan bireye sağlanan yaşlılık aylığı, isteğe bağlı prim ödemeyen bireyleri kapsamaktadır. 

tl

ENGELLİ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI 

Devlet tarafından düzenli ödenen bir destek de engelli maaşıdır. Yüzde 40 ila 69 arası engeli olanlar ile yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara göre destek ödemesi sağlanmaktadır. 18 yaş üzeri bireyler faydalanabilmektedir. Engelli bireyin bu kişilerin vasi veya vekilleri de bu destek ödemesinden faydalanabilir. 

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmama şartının bulunduğu engelli aylığından faydalanmak için Nafaka almıyor olma şartı mevcut iken herhangi bir geliri olmayan birey faydalanabilmektedir. Hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olması gerekliliği de Aile Bakanlığı tarafından açıklanmış bulunuyor.