Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bahar-Nihal Candan'ın yer aldığı suç örgütünün iddianamesi hazırlandı!

Kara para aklama ve dolandırıcılık suçları nedeniyle gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Nihal Candan ile Bahar Candan’ın yer aldığı suç örgütünün cezaları belli oldu.

Yayın Tarihi: 14.05.2024 16:56
Güncelleme Tarihi: 14.05.2024 16:56

Bahar-Nihal Candan'ın yer aldığı suç örgütünün iddianamesi hazırlandı!

Dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamaları nedeniyle tutuklanan Nihal ve Bahar Candan kardeşlere yönelik Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruştma tamamlandı. Savcılık, toplam 22 şüpheli yer alan iddianameyi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Alınan bilgilere göre iddianamede yer alan 38 isim için 4 Mayıs 2023, 14 Kasım 2023 ve 10 Ocak 2024’te üç ayrı operasyon yapıldığı öğrenildi. 

İddianame kapsamında soruşturma İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği'nce yapılan çalışmalar ile tamamlandı. Savcılığa sunulan 16 Ocak 2023 tarihli raporla şekillenen iddianamede şüphelilerin menfaat temin edebilmek için suç örgütü kurduğu ve paravan olarak oluşturulan şirketler üzerinden faaliyet gösterdikleri belirlendi. 

İhale kurnazlığı yapmışlar! 

İddianamede yer alan bilgilere göre suç örgütü, ilk aşamada mağdurlara tanıdıkları vasıtasıyla ulaşarak güven kazanmışlar. Daha sonra ise vergi, icra dairesi ve TMSF gibi resmi kurumlarla yakın ilişkileri olduğunu iddia etmişler. Bu kapsamda kurum amirlerinden ihale yolu ile araç aldıklarını ve piyasa fiyatı altına sattıklarını anlatarak mağdurları kandırdıkları belirlendi. Hatta öyle ki çete üyelerinin mağdurlara WhatsApp üzerinden fiyat ve araç listesi bile gönderdikleri öğrenildi.

Paravan firmaları da beslemişler 

Ortaya çıkan bilgilere göre araç teklifinde bulunan ve beğendikleri araçları almak isteyen mağdurların, anlaşma sonrasında ödediği araç bedeli ve komisyonun yüzde 10’unun paravan firma hesabına gönderildiği öğrenildi. Bir başka öne çıkan bilgi ise suç örgütü liderinin Kaan kod isimli ihraç edilmiş polis memuru Onur Apaydın olduğu öğrenildi. Apaydın’ın örgütü yeni üyelerle yapılandırdığı aktarılırken, Apaydın’ın daha önce de başka bir suç örgütüne liderlik ettiği ortaya çıktı.