Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Azerbaycan ve Ermenistan arasında esir takası

Azerbaycan ile Ermenistan arasında, tutuklu askerlerin karşılıklı olarak serbest bırakılması konusunda anlaşma sağlandı. Azerbaycan 32 Ermeni askerini, Ermenistan ise 2 Azerbaycan askerini teslim etti. Bu adım, iki ülke arasında güvenin artırılması için atılan önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 15:52
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 15:52

Azerbaycan ve Ermenistan arasında esir takası

Azerbaycan ve Ermenistan’dan arasında güven artırıcı önemli bir adım atıldı. Azerbaycan 32, Ermenistan 2 askerini bıraktı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik görüşmeler devam ederken, iki ülke arasında güven artırıcı bir adım atıldı. Azerbaycan, 32 Ermeni askerini, Ermenistan ise 2 Azerbaycan askerini karşılıklı olarak serbest bıraktı.

ESİRLERİN SAĞLIK DURUMLARI KONTROL EDİLDİ

Azerbaycan Esir, Kayıp ve Rehin Alınmış Vatandaşlardan Sorumlu Devlet Komitesi, yaptığı açıklamada, esir takasının Gazah bölgesinde gerçekleştirildiğini duyurdu. Açıklamada, Azerbaycan tarafında tutuklu bulunan Ermeni askerlerin sağlık durumlarının Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından kontrol edildikten ve durumlarının tatmin edici olduğu teyit edildikten sonra serbest bırakıldıkları belirtildi. Açıklamada, teslimat sürecinde herhangi bir olay yaşanmadığı da vurgulandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA GÜVEN ARTIYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ve Ermenistan Başbakanlığından 7 Aralık’ta yapılan ortak açıklamada, Bakü ile Erivan arasında yapılan görüşmeler sonucunda, iki devlet arasında güvenin güçlendirilmesine yönelik önemli adımların atılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilmişti.

Bu kapsamda, Azerbaycan’ın iyi niyet göstergesi olarak 32 Ermeni askerini, Ermenistan’ın ise 2 Azerbaycan askerini serbest bırakma kararı aldığı ifade edilmişti.

Bu gelişme, iki ülke arasında uzun yıllardır devam eden Dağlık Karabağ sorununun çözümüne katkı sağlayabilecek bir adım olarak değerlendiriliyor. 

Uzmanlar, iki ülke arasında esir takasının, insani bir yaklaşım olduğu kadar, siyasi bir mesaj da taşıdığını belirtiyor. İki ülke arasında güvenin artması, barışçıl bir çözüm için umut veriyor.