Atatürk’ün balmumu heykeli Berlin’de yeniden sergilenecek

Berlin’deki Madame Tussauds Müzesi, 10 Kasım’da Cumhuriyet’in Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykelini yeniden ziyarete açıyor. Heykel, 7 yıllık bir çalışmanın ardından Türkiye’nin Berlin Başkonsolosluğu’nun girişimiyle müzeye getirildi.

Atatürk’ün balmumu heykeli Berlin’de yeniden sergilenecek

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, bağımsızlık savaşının önderi, çağdaşlaşma ve reformların mimarı, uluslararası barış ve işbirliğinin savunucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım’da Berlin’deki Madame Tussauds Müzesi’nde yeniden ziyaretçilerle buluşacak. Atatürk’ün balmumu heykeli, Türkiye’nin Berlin Başkonsolosluğu’nun 7 yıllık bir çalışmanın ardından müzeye getirdiği bir kültür hizmeti olarak görülüyor.

ATATÜRK’ÜN HEYKELİ CUMHURİYET’İN 100. YILINDA BERLİN’DE

Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu İlker Okan Şanlı, heykelin tanıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada, Atatürk’ün 20. yüzyılın en büyük devlet adamlarından biri olduğunu ve heykelinin Berlin’de olmamasının müzenin en büyük eksikliği olduğunu söyledi.

Şanlı, “Bugün bu eksiklik giderildi. Heyecanlıyız, mutluyuz, gururluyuz. Atamızın heykelinin Berlin’de olması buradaki Türk toplumuna da yakışan bir şey. Zamanlaması da olağanüstü. Cumhuriyet’in 100. yılını kutluyoruz. Aynı zamanda Atamızın aramızdan ayrılışının 85. yılı olması nedeniyle de anlamlı. Heykelin burada olması Türk toplumuyla Alman toplumu arasındaki bağın güçlenmesine ve Atatürk’ün ideallerinin daha geniş kitlelere ulaştırılmasına yardımcı olacaktır.” dedi.

MADAME TUSSAUDS MÜZESİ’NDEN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Berlin Madame Tussauds Müzesi Müdürü Nadja Troublefield ise yeniden sergilenen Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu figürünün özel önemine işaret ederek “Mustafa Kemal Atatürk’ün sergimize dahil edilmesi, Madame Tussauds Berlin için önemli bir adım. Bu eşsiz kişiliği koleksiyonumuza katmaktan gurur duyuyoruz. Sadece Türk toplumu için değil tüm ziyaretçiler için büyük önem taşıyacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykeli ilk olarak 2008’de Berlin’deki söz konusu müzenin açılışında yer almıştı. Ancak ardından sergilenmek üzere 2010’da Londra’daki Madame Tussauds’ta götürülen heykel, 2016’da İstanbul’daki Madame Tussauds’un balmumu heykel müzesinin açılışında ziyarete açılmıştı.

Büyük Önder Atatürk’ün balmumu heykelinin artık Berlin’de süresiz olarak kalacağı bildirildi.