Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücrette iş dünyasının talebi: Enflasyonun üzerinde zam, zamların eritilmemesi

İş dünyası temsilcileri, 2024 yılında uygulanacak asgari ücretin enflasyonun üzerinde bir oranda belirlenmesini ve zamların enflasyonla eritilmemesini istiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 11 Aralık’ta yapılacak.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 12:00
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 12:00

Asgari ücrette iş dünyasının talebi: Enflasyonun üzerinde zam, zamların eritilmemesi

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken, iş dünyası temsilcileri de 2024 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, asgari ücret politikasının temel amacının, çalışanların emeklerinin karşılığını alması ve onurlu bir hayat sürmesi olduğunu söyledi.

Asmalı, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin, çalışanları fiyat artışlarının altında ezdirmeyecek bir oranda belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle enflasyonist süreçlerde asgari ücretin belirlenmesine yönelik belirsizlikler artmakta, beklentiler farklılaşmaktadır. Söz konusu belirsizliklerin azaltılması ve spekülasyonların önüne geçilmesi için, asgari ücretin tespitinde kalıcı bir formülün bulunması elzemdir.” dedi.

Asmalı, asgari ücret artış oranı belirlenirken enflasyon oranının yanı sıra gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme oranının da dikkate alınması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Önerdiğimiz formülümüzde asgari ücret artış oranı; geçmiş 6 aylık enflasyon oranına, yine son 6 ayın ekonomik büyüme oranı eklenerek belirlenmektedir. Böylece çalışanlarımızın; bir yandan emeklerinin enflasyonun altında ezilmesinin önüne geçilecek diğer yandan milli gelir artışından pay almaları sağlanmış olacaktır. Bu formül, asgari ücretin belirlenmesindeki belirsizlikleri azaltarak reel sektörün daha sağlıklı fiyatlandırma yapmasına olanak tanırken, çalışanların satın alma gücünü koruyarak gelir dağılımında oluşabilecek bir kötüleşmenin önüne geçecektir.”

ENFLASYONLA MÜCADELE ŞART

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın da ücretli çalışanların enflasyona karşı korunması gerektiğini belirterek, bu bağlamda enflasyon oranı artı refah payının çalışanlara verilmesi gerektiğini ifade etti.

Aydın, bu yıl yüksek enflasyon şartları nedeniyle asgari ücrete iki kere zam yapıldığını hatırlatarak, “Ücretli çalışanların yüksek enflasyon dolayısıyla alım gücünün çok düştüğü bir ortamda, bu ikinci artış elzem olmuştu. Bu nedenle işverenler de ikinci artışı anlayışla karşılamıştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Aydın, son dönemlerde ekonominin seyrinde olumlu yönde bir gidişat olduğunu belirterek, “Bir yandan enflasyonla mücadele veriyor bir yandan sürdürülebilir sağlıklı bir büyüme için çabalıyoruz. Umarım Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen hedefler zaman içinde tesirini gösterir ve enflasyonda rayına oturur. Malum, ücret artışlarını belirleyen en büyük faktör enflasyon. Önemli olan artıları ve eksileriyle kısa ve uzun vadede ücretli çalışanlara bu artışın katkısı ne olacak onun değerlendirilmesi gerekiyor. Asgari ücretteki artışın anlamlı olabilmesi de enflasyonun dizginlenmesinden geçiyor. Mevcut şartlar içerisinde enflasyon oranı artı refah payı eklenerek yeni asgari ücret belirlenmeli, akabinde enflasyonla tavizsiz mücadeleye devam edilmelidir.” diye konuştu.

Aydın, asgari ücretin artmasıyla ürünlerin fiyatlarında hızlı bir artış yaşandığını üzülerek gözlemlediklerini ifade ederek, "Özellikle asgari ücret zammını fırsat gören kesimler var. Bu kesim şunu iyi bilmeli ki, kısa vadede kendilerinin kazandıklarını sanıyorlar ama uzun vadede kendi ayaklarını kaydırmış oluyorlar. Vatandaşın alım gücünün kaybı aynı zamanda kendi kayıpları oluyor." uyarısında bulundu.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU TOPLANIYOR

Ekonomik, sosyal ve toplumsal yönü itibarıyla büyük öneme sahip asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık’ta yapacak.

Komisyon, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor. Komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Komisyon, asgari ücreti belirlemek için en az 10 toplantı yapacak. Toplantılar, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin başkanlığında dönüşümlü olarak gerçekleştirilecek.

Asgari ücret, komisyonda oy çokluğuyla belirlenecek. Oyların eşitliği halinde, komisyon başkanının bulunduğu tarafın oyu kabul edilecek.

Komisyon, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti, 31 Aralık 2023 tarihine kadar açıklayacak.