Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücret zammı kendi rekorunu kıracak! Tek zam kararı ile o oran büyüyecek

Asgari ücret için hükümete yakın kaynaklar 16 bin liralık rakamlardan bahsederken, kimi uzmanlar bu rakamın 17 bin liranın üzerinde seyredebileceğini belirtiyor. 7 milyon çalışanı doğrudan, 81 milyon vatandaşı dolaylı yollardan etkileyecek olan asgari ücret zammı, bu kapsamda çok merak ediliyor.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 12:56
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 12:56

Asgari ücret zammı kendi rekorunu kıracak! Tek zam kararı ile o oran büyüyecek

Açlık ve yoksulluk sınırının altında kalan asgari ücret için çalışmalar Aralık ayının gelmesi ile hız kazandı. Pazartesi günü ilk toplantısı yapılan asgari ücret belirlenmesi için Pazartesi günü ikinci toplantı düzenlenecek. Ve düzenlenen toplantıda taraflar rakamları değerlendirecek. Asgari ücret için çok sayıda rakam havada uçuşuyor. Uzmanların hesaplamaları enflasyona ek olarak refah payı ödemesi şeklinde sunuluyor. Yüzde 40'a dayanan enflasyon tahminlerinde en düşük asgari ücret zam oranının da bu rakamdan başlaması ön görülüyor. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarında enflasyon düşüşü öngörüsü sayesinde asgari ücrete tek zam yapılacağı belirtilirken, Ocak zammının 1 sene asgari ücretliyi geçindirecek şekilde olması temenni ediliyor. Aralık ayının son gününe kadar Resmi Gazete'de yayınlanması adına asgari ücret zammının açıklanması gerekiyor. Bu kapsamda asgari ücrete yapılacak olan zam yüzdesinin rekor olmayacağı tahmin ediliyor.

Hükümete yakın kaynaklar 16 bin liralık rakamlardan bahsederken, kimi uzmanlar bu rakamın 17 bin liranın üzerinde seyredebileceğini belirtiyor. 7 milyon çalışanı doğrudan, 81 milyon vatandaşı dolaylı yollardan etkileyecek olan asgari ücret zammı, bu kapsamda çok merak ediliyor. Asgari ücretin 14 gün içinde belirlenmesi zorunluluğu varken, Resmi Gazete'de en geç 30 Aralık'ta yayınlanması gerekiyor. 2022 yılı sonunda 5500 TL olarak ödenen asgari ücret yeni yılda 8506 TL'ye çıkartılmıştı. Enflasyon yükü altında ezilen maaşlara temmuz ara zammı yüzde 34 olarak şekillenmiş ve asgari ücreti yılın son 6 aylık döneminde 11.402 TL olarak ödenmesi ön görülmüştü.

tl

DÖVİZ BAZINDA REKOR

Yeni belirlenecek olan asgari ücretin dolar bazında değerlendirmesi de uzmanlar tarafından yapılıyor. TCMB'nin yıl sonu tahminleri ile uyumlu olarak giden enflasyon oranları yüzde 64 tahmini tutacağa benziyor. Refah payı hariç şimdiden asgari ücretin yüzde 36 olarak zamlı hali 15,506 TL olarak hesaplanıyor. Bu durumunda döviz bazında rekor kırması anlamına geleceği uzmanların paylaşımında yer alıyor. Tabi bu oranlara refah payının da eklenmesi bekleniyor.

tl

SOSYAL DESTEKLER DE ARTACAK

Asgari ücret, memur ve emekli maaşından etkilenen bir kesim de sosyal yardımlardan faydalananlar olmakta. Bu kapsamda engelli, yaşlı, evde bakım, dul ve yetim aylığı gibi bir çok destek bu oranlara tabi tutularak artış sergileyecek.

ASGARİ ÜCRET ŞUNLARI ETKİLEYECEK

• İşsizlik maaşı

• Asgari ücretlinin kıdem tazminatı

• Askerlik ve doğum borçlanması

• Yurt dışı borçlanması

• İhya tutarı ve isteğe bağlı sigorta primi

• Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri

• 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşı gelir sınırı

• Rapor parası ve iş görmezlik ödeneği

• Kısa çalışma ve yarı zamanlı çalışma ödeneği

• Stajyer ücreti