Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücret pazarlığı başladı! İşçiler geçinebilecek bir ücret istiyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını yaptı. Toplantıda, komisyonda yer alan 4 işçi, asgari ücretle çalışmanın zorluklarını ve geçinebilmek için daha yüksek bir ücret talep ettiklerini dile getirdi.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 16:04
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 16:04

Asgari ücret pazarlığı başladı! İşçiler geçinebilecek bir ücret istiyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını yaptı. TÜRK-İŞ heyetinde yer alan 4 işçi, asgari ücretle çalıştıklarını ve geçinemediklerini dile getirdi. İşverenler ise değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, asgari ücret konusunda herhangi bir rakam telaffuz edilmedi. Toplantıda, işçi, işveren ve hükümet temsilcileri bir araya geldi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, toplantının ardından yaptığı açıklamada, milyonlarca kişinin gözünün kulağının bu toplantıda olduğunu belirtti.

 Ağar, “Bugünkü toplantı sadece işin başlangıcı. Herhangi bir ücret konusunun görüşülmediğini söylemek istiyorum.” dedi.

asgari ücret

Ağar, komisyonun ikinci toplantısının 18 Aralık Pazartesi günü saat 13.30’da yapılacağını ve bu toplantının da yine bakanlıkta gerçekleştirileceğini bildirdi.

“GEÇİNEBİLECEK BİR ÜCRET TALEP EDİYORUZ”

Toplantıda, TÜRK-İŞ heyetinde yer alan 4 işçinin de söz aldığını ifade eden Ağar, şunları kaydetti:

“İşçi arkadaşlarımızın görüşlerini sordular, arkadaşlarımız da görüşlerini sundu. Arkadaşlarımız asgari ücretle çalıştıklarını ve geçinemediklerini, geçinebilecek bir ücret talep ettiklerini aktardılar. Bunun üzerine işverenler değerlendirme yapacaklar. Onları da önümüzdeki hafta inşallah göreceğiz.”

asgari ücret

Ağar, TÜRK-İŞ’in asgari ücret konusunda herhangi bir rakam söyleme şansının olmadığını vurgulayarak, “Biz ücreti söylediğimiz zaman bağlanır kalırız. İşveren tarafından ücret gelecek ki biz ona göre değerlendirme yapacağız. Şu anda herhangi bir ücret söylemenin anlamının olmadığını düşünüyorum. Yani belirli bir ücret söyleyip de o ücretin altında kalmanın bir anlamı yok.” diye konuştu.

Ağar, bu yıl ilk kez komisyonun işçi temsilcileri olarak katılan 4 işçinin asgari ücretle çalıştıklarını ve 8 milyon çalışanın sesi olduklarını sözlerine ekledi.