Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Apple Watch’un düşme algılama özelliği ölümcül bir kaza geçiren adamın hayatını kurtardı!

Apple Watch'un düşme algılama özelliği, ABD’de Mike Menand isimli bir adamın imdadına yetişti. Ölümcül bir kaza geçiren Menand, Apple Watch'un düşme algılama özelliğinin devreye girmesiyle kurtarıldı. İşte konuya ilişkin tüm detaylar...

Yayın Tarihi: 04.12.2023 15:26
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 15:26

Apple Watch’un düşme algılama özelliği ölümcül bir kaza geçiren adamın hayatını kurtardı!

Mike Menand, bu yılın başlarında Chattahoochee Nehri Ulusal Rekreasyon Alanı'nda yürüyüş yaparken iki köpeği uzakta bir çakal gördü. Çakaldan korkan köpekler aniden koşarken Menand’ın ölümcül bir şekilde düşmesine neden oldu.

apple watch

APPLE WATCH, ACİL SERVİSİ ARADI

Yaşanan bu olay, Apple Watch'un düşme algılama özelliğini tetikledi ve bu özellik devreye girerek hemen acil servisi aradı.

Menand, "Telefona bile ulaşamadım. Çünkü telefonum cebimdeydi ve üzerine düşmüştüm" dedi. Kazada bacağı kırılan Menand’ın bacağına ameliyatla titanyum bir çubuk takıldı.

Eğer Apple Watch takmıyor olsaydı ne olacağından emin olmadığını söyleyen Menand, "Orada ne kadar süre yatacağımı bilemezdim. Hareket edemediğimi, ayağa kalkamadığımı fark ettim. Çok acı çekiyordum” dedi.

apple watch

AYNI PARKTA DÜŞEN BAŞKA BİRİ KURTULAMADI

Öte yandan, Menand'ın düşmesinden yalnızca bir ay sonra aynı parkta bir kadın yürüyüş yaparken düştü ve kurtulamadı. Menand, "Bunu okuduğum zaman bu kişinin ben olabileceğimi düşündüm. Çünkü tek başımaydım. Etrafımda kimse yoktu. Kimse nerede olduğumu bilmiyordu” diye konuştu.

Apple Watch'un düşme algılama özelliği, ani bir düşme yaşandığı zaman bunu akıllıca tespit ederek çalışıyor ve kullanıcı düştükten sonraki bir dakika içinde uyarıyı kapatmazsa otomatik olarak acil servisleri arıyor. Kullanıcının acil durum iletişim bilgileri doldurulursa, bu kişi bir kısa mesaj ve saatin düşme anındaki konumunun bir haritası ile bilgilendiriliyor.