Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Annesinin Filistin yanlısı paylaşımları nedeniyle okuldan kovuldu!

ABD’nin Florida eyaletinde, Filistinli bir lise öğrencisi, annesinin sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle okuldan atıldı. Okul yönetimi, paylaşımları “nefret ve kışkırtma” olarak nitelendirirken, anne ve oğlu ise haksızlığa uğradıklarını söyledi.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 10:16
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 10:16

Annesinin Filistin yanlısı paylaşımları nedeniyle okuldan kovuldu!

ABD’de Filistin karşıtlığının arttığı bir dönemde, Filistinli bir aile, okuldan kovulma şoku yaşadı. Fort Lauderdale’deki Pine Crest okulunda öğrenci olan 15 yaşındaki Jad Abuhamda, annesinin sosyal medyada yaptığı Filistin yanlısı paylaşımlar nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.

ANNESİNİN PAYLAŞIMLARI OKUL YÖNETİMİNİ RAHATSIZ ETTİ

Abuhamda’nın annesi Maha Almasri, aynı okulda matematik öğretmeni olarak çalışıyordu. Almasri, sosyal medyada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ve “toplu cezalandırmasını” eleştiren paylaşımlar yapmıştı. Bu paylaşımlar, okul yönetimini rahatsız etti.

Okul yönetimi, Almasri’nin paylaşımlarının, “nefret dolu ve kışkırtıcı” olduğunu iddia ederek, hem kendisini hem de oğlunu okuldan attı.

ANNE VE OĞLU HAKSIZLIĞA UĞRADIKLARINI SÖYLEDİ

Almasri, okul yönetiminin kararına itiraz ederek, paylaşımlarının sadece Gazze’deki insani trajediye dikkat çekmeyi amaçladığını belirtti.

Almasri, “Ben sadece Filistin halkının yaşadığı acıyı ve zulmü paylaştım. Bu, nefret veya kışkırtma değil, gerçek. Ben ve oğlum, bu yüzden okuldan kovulduk. Bu, büyük bir haksızlık.” dedi.

Lise 2. sınıf öğrencisi olan Abuhamda da 10 yıldır öğrencisi olduğu okuldan bu sebeple atılmasının, hayal kırıklığı yaşattığını vurguladı. Abuhamda, “Okul yönetimi, annemin paylaşımlarını bahane ederek, bizi okuldan attı. Bu, çok üzücü. Ben sadece iyi bir öğrenci olmaya çalışıyordum. Annem de iyi bir öğretmendi. Biz, Filistinli olduğumuz için cezalandırıldık.” diye konuştu.

CAIR’DEN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

ABD’nin en büyük Müslüman sivil halklar örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD Eğitim Bakanlığına, olayın soruşturulması çağrısında bulundu.

CAIR, okul yönetiminin kararının, “Filistinli aileye karşı ayrımcılık ve ırkçılık” olduğunu belirtti.