Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,72 1,38%
EURO
35,01 0,27%
ALTIN
2.438,71 2,51%

Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca hakkında istenilen ceza belli oldu

MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının sonunda hakem Halil Umut Meler’e saldıran, aralarında eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca’nın da bulunduğu 4 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Hakem Meler’e saldırıya ilişkin iddianamede, Faruk Koca için 3 suçtan toplam 13 yıla kadar ceza talep edildi.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 18:09
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 18:09

Ankaragücü eski başkanı Faruk Koca hakkında istenilen ceza belli oldu

Spor sahalarında şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının sonunda hakem Halil Umut Meler’e saldıran, aralarında eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca’nın da bulunduğu 4 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Hakem Meler’in sol göz altına yumruk atan Faruk Koca, tehdit ve sporda şiddet suçlarından 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

FARUK KOCA’NIN 3 SUÇTAN CEZA İSTEMİ

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, hakem Meler’in müsabakanın son düdüğünü çaldıktan sonra sahadan ayrılmak üzere olduğu sırada tribünden inerek gelen Faruk Koca’nın, Meler’in sol göz altına yumruk attığı belirtildi. İddianamede, Koca hakkında “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama” suçundan 3 yıl 4 aydan 10 yıl 1 ay 15 güne, “tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçundan ise 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası talep edildi.

DİĞER 3 ŞÜPHELİNİN DURUMU

 İddianamede, Faruk Koca’nın yanı sıra Kenan Çelikkaya, Osman Erkam Can ve Şahin Yunus Şahin’in de hakem Meler’e saldırdıkları, tekme ve yumruk darbeleriyle yaraladıkları ifade edildi. İddianamede, Çelikkaya ve Şahin hakkında “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama” suçundan 3 yıl 4 aydan 10 yıl 1 ay 15 güne kadar hapis cezası ve “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası istendi. Can hakkında ise “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralamaya teşebbüs” suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası talep edildi.

SEYİRDEN MEN YASAĞI TALEBİ

 İddianamede, tüm şüpheliler hakkında 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 18. maddesi uyarınca seyirden men yasağı talep edildi. İddianame, Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.