Amasra’da yürekler yakan maden faciası davasında 5’inci celse

Bartın’ın Amasra ilçesinde 43 işçinin can verdiği maden faciasının yargıya yansıyan boyutunda 5’inci duruşma başladı. Davada 7’si tutuklu 23 sanık hakkında 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Duruşmada madenci tanıkların yanı sıra olay gecesi kurtarma çalışmalarına katılan ekip de tanık olarak ifade verecek.

Amasra’da yürekler yakan maden faciası davasında 5’inci celse

Geçen yıl 14 Ekim’de Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde meydana gelen patlamada 43 madenci hayatını kaybetmiş, 9 madenci de yaralanmıştı. 

Patlamanın ardından başlatılan soruşturmada, madenin yöneticileri ve mühendisleri tutuklanmış, 15 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Savcılığın hazırladığı 195 sayfalık iddianamede, madenin yöneticileri hakkında yaşamını yitiren her madenci için ‘olası kast ile öldürme’ suçundan 25 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

HER MADENCİ İÇİN 25 YILA KADAR HAPİS

116 müştekinin yer aldığı iddianamede; tutuklu Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural hakkında yaşamını yitiren her madenci için 'olası kast ile öldürme' suçundan 25 yıla kadar hapis istendi. Yöneticiler hakkında ayrıca 'olası kast ile kişinin yaşamını tehlikeye sokacak şekilde kasten yaralama' suçundan da ağır yaralanan 4 kişiden her biri için 4 yıla kadar hapis talep edildi. Diğer 19 sanığın ise 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapsi istendi.Diğer sanıklar ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada bugün 5’inci celse başladı. Duruşma salonu çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Duruşmada 42 tanık madenci ile patlama gecesinde maden ocağında arama-kurtarma çalışmasına katılan Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekibinden 13 kişi, tanık olarak dinlenecek. Duruşmanın 3 gün sürmesi bekleniyor.