Akciğer, meme ve prostat kanseriyle savaşıyor! Binbir derde deva…

Likopen, vücutta serbest radikallerle savaşarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Peki hangi besinler Likopen içerir? İşte likopen deposu besinler…

Akciğer, meme ve prostat kanseriyle savaşıyor! Binbir derde deva…

Likopen özellikle kırmızı, turuncu ve pembe renkli meyve ve sebzelerde bulunur. Domates, karpuz, pembe greyfurt gibi besinler likopen içerikleriyle dikkat çeker. 

Düzenli olarak likopen içeren besinleri tüketmek, vücudu serbest radikallere karşı korumanın yanı sıra genel sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir.

LİKOPEN MUCİZESİ HASTALIKLARA GEÇİT VERMİYOR!

- Likopen, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyarak antioksidan özellik gösterir. Bu sayede hücre hasarını azaltabilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

- Likopenin, kalp sağlığını destekleyebilecek kolesterol düzeylerini dengeleme potansiyeli vardır. Bu özelliğiyle kalp-damar sisteminin korunmasına yardımcı olur.

- Bazı araştırmalar, likopenin göz sağlığını iyileştirebileceğini ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi durumların riskini azaltabileceğini göstermektedir.

- Likopenin, özellikle prostat, meme ve akciğer kanseri riskini azaltmada potansiyel bir rolü olabileceği belirtilmektedir.

likopen

LİKOPEN DEPOSU BESİNLER… 

- En iyi likopen kaynaklarından biri olan domates, salatalıklarınızdan pizzasına birçok yemekte kullanılabilir.

- Kırmızı rengini likopenden alan karpuz, yaz aylarında serinletici ve besleyici bir seçenektir.

- Greyfurtun pembe renk tonu, likopen içeriğini işaret eder. Sabah kahvaltılarınıza ekleyerek güne sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz.

- Kırmızı biber, salatalarınıza renk ve lezzet katmanın yanı sıra likopenin bir başka kaynağıdır.