Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Adında değil şifasında marifet! Kısa Mahmut Otu ile hemoroidi kökünden hallet!

Hemoroid nedir, nasıl oluşur, nasıl tedavi edilir? İşte halkın yarısını etkileyen bu tehlikeli hastalık ile ilgili bilmeniz gereken detaylar...

Yayın Tarihi: 15.01.2024 14:17
Güncelleme Tarihi: 15.01.2024 19:09

Adında değil şifasında marifet! Kısa Mahmut Otu ile hemoroidi kökünden hallet!

Hemoroid, makat bölgesindeki damarların şişmesi ve sarkması sonucu ortaya çıkan rahatsız edici bir hastalıktır. Hemoroidin nedenleri arasında kabızlık, ishal, hamilelik, aşırı kilo, uzun süre oturma gibi faktörler sayılabilir. Hemoroidin belirtileri arasında ise makatta ağrı, kanama, kaşıntı, şişlik gibi durumlar vardır. Hemoroid tedavisinde ilaç, krem, fitil, bant, lazer, ameliyat gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak hemoroidden kurtulmanın doğal bir yolu da vardır. İşte kısa mahmut otunun yararları, etkileri ve daha fazlası...

KISA MAHMUT OTU NEDİR?

Kısa Mahmut Otu, Teucrium polium adlı bir bitkinin diğer adıdır. Bodur otu, acı yavşan, kısacık Mahmut otu gibi isimlerle de bilinir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişir. Çiçekli dalları toplanıp kurutularak çayı yapılır. Kısa Mahmut Otu, içerdiği çeşitli bileşenler sayesinde birçok sağlık faydası sunar.

KISA MAHMUT OTU

KISA MAHMUT OTU HEMOROİDE NASIL İYİ GELİR?

Kısa Mahmut Otu, hemoroid hastalığına iyi gelen bir bitkidir. Kısa Mahmut Otu, hemoroidin oluşumuna katkıda bulunan faktörleri ortadan kaldırır veya azaltır. Kısa Mahmut Otu, şu şekilde hemoroide iyi gelir:

* Kısa Mahmut Otu, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık ve ishal gibi sorunları önler. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Böylece hemoroidin en önemli nedenlerinden biri olan dışkılama sırasındaki zorlanma azalır.

* Kısa Mahmut Otu, iltihap önleyici ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Hemoroidin neden olduğu makat bölgesindeki şişlik, kanama, ağrı ve kaşıntı gibi belirtileri giderir. Hemoroidin iyileşme sürecini hızlandırır.

* Kısa Mahmut Otu, kan dolaşımını artırır ve kan basıncını düşürür. Hemoroidin oluşumunda rol oynayan kan damarlarının genişlemesi ve sarkması durumunu engeller veya azaltır.

KISA MAHMUT OTU NASIL KULLANILIR?

Kısa Mahmut Otu, hemoroid tedavisinde çay olarak kullanılabilir. Kısa Mahmut Otu çayı yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

KISA MAHMUT OTU NEDİER

* Bir tatlı kaşığı kurutulmuş Kısa Mahmut Otu yaprağını bir bardak kaynar suya atın.

* 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

* Süzerek için. İsteğe bağlı olarak biraz bal ekleyebilirsiniz.

Günde 2-3 bardak Kısa Mahmut Otu çayı içebilirsiniz.

KISA MAHMUT OTU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

* İştah açar, kilo almayı kolaylaştırır.

* Ateş düşürür, sıtmaya karşı etkilidir.

* Karaciğer ve böbrek sağlığını korur, toksinleri atar.

* Kan şekerini ve kolesterolü dengeler, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltır.

* Cilt sağlığını korur, sivilce, leke, iltihap gibi sorunları giderir.

* Stresi azaltır, uyku kalitesini artırır, depresyon ve anksiyeteye iyi gelir.

* Demir, magnezyum, kalsiyum, folik asit gibi mineraller ve vitaminler açısından zengindir, anemi, halsizlik, yorgunluk, kemik erimesi gibi durumları önler.

* Afrodizyak etkisi vardır, cinsel isteği artırır, hormonları dengeler.

KISA MAHMUT OTU KİMLER KULLANAMAZ?

Kısa Mahmut Otu, pek çok faydası olan bir bitkidir. Ancak bazı durumlarda kullanılmaması gereken kişiler de vardır. Bunlar şunlardır:

* Kısa Mahmut Otu’na alerjisi olanlar, Kısa Mahmut Otu çayı tüketmemelidir. Alerjik reaksiyonlar, ciltte kızarıklık, kaşıntı, nefes darlığı, yüzde şişme gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

* Hamile kadınlar, Kısa Mahmut Otu çayı tüketmemelidir. Kısa Mahmut Otu, rahim kasılmalarını artırabilir ve düşük riskini yükseltebilir.

KISA MAHMUT OTU ETKİLERİ

* Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, Kısa Mahmut Otu çayı tüketmemelidir. Kısa Mahmut Otu, kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir ve kanama riskini artırabilir.

* Kan şekeri düşük olanlar veya diyabet ilacı kullananlar, Kısa Mahmut Otu çayı tüketmemelidir. Kısa Mahmut Otu, kan şekerini çok fazla düşürebilir ve hipoglisemiye neden olabilir.