Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

ABD Temsilciler Meclisi'nden Filistinli vekile Gazze nedeniyle kınama kararı

ABD Temsilciler Meclisi, Filistin asıllı üyesi Rashida Tlaib’i, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail’i eleştirdiği için kınadı. Tlaib, Gazze’deki saldırılarda hayatını kaybeden Filistinli çocukların fotoğraflarını paylaşarak, Biden’ı “Fİlistin halkına yönelik soykırımı desteklemekle” suçlamıştı. Karara Tlaib’in partisi Demokrat Parti’den de 22 vekil destek verdi.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 10:03
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 10:03

ABD Temsilciler Meclisi'nden  Filistinli vekile Gazze nedeniyle kınama kararı

ABD Temsilciler Meclisi, Filistin asıllı üyesi Rashida Tlaib’i, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail’i Gazze’deki saldırılara karşı eleştirdiği için kınadı. Tlaib, sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda, Biden’ı “Filistin halkına yönelik soykırımı desteklemekle” suçlayarak, “Biden, ya şimdi ateşkesi destekle ya da 2024’te bize güvenme” demişti. 

TLAİB’İN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI TEPKİ ÇEKTİ

Tlaib, 3 Kasım’da sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımında, Biden ve ekibinin İsrail’e destek verdiği açıklamalarını eleştirmişti.

Tlaib, paylaşımında “Joe Biden Filistin halkına yönelik soykırımı destekledi. Amerikan halkı bunu unutmayacak. Biden, ya şimdi ateşkesi destekle ya da 2024’te bize güvenme” ifadelerini kullanmıştı.

Tlaib’in paylaşımı, ABD’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den tepki gördü. Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Marjorie Taylor Greene, Tlaib’i kınama kararı aldırmak için harekete geçtiğini duyurdu.

Greene, Tlaib’in antisemitik söylemleri desteklediğini vurgulayarak, "En büyük müttefikimiz İsrail ve 7 Ekim saldırısı hakkında inanılmaz yalanlar uydurdu" ifadelerini kullandı.

KINAMA KARARI MECLİS’TEN GEÇTİ

ABD Temsilciler Meclisi’nde bugün yapılan oylamada, Tlaib’e kınama kararı alındı. Oylamada 234 ‘evet’, 188 ‘hayır’ oyu çıktı. Karara Tlaib’in partisi Demokrat Parti’den de 22 vekil ‘evet’ oyu verdi. Karar, Meclis’ten atılmanın ‘ilk aşaması’ olarak da biliniyor.

Kararın ardından konuşan Cumhuriyetçi Temsilci Rich McCormick, Tlaib’in ABD’nin en büyük müttefiki olan İsrail’e karşı düşmanca bir tutum sergilediğini söyledi.

TLAİB: GAZZE’DEKİ ÖLÜMLER BENİ ÜZÜYOR

Tlaib ise karar öncesi yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’de ölü sayısı 10 bini geçerken, çalışma arkadaşlarının hayat kurtarmaktan çok kendisini susturmaya odaklanmasının çok üzücü olduğunu belirtti.

Tlaib, “Birçoğu bana Filistinlilerin hayatlarının kendileri için önemli olmadığını gösterdi" dedi.

Tlaib, Hamas ve İsrail tarafından sivillerin hedef alınmasını ve öldürülmesini “defalarca kınadığını, İsrailli ve Filistinlilerin yasını tuttuğunu” vurguladı.

Tlaib, İsrailliler ile Filistinliler arasında barış içinde bir arada yaşamayı merkeze alan ve hiç kimsenin veya hiçbir çocuğun acı çekmemesini veya şiddet korkusuyla yaşamamasını sağlayan “adil ve kalıcı bir barış için çalışmaya devam edeceğini” ifade etti.