ABD’nin Irak ve Suriye’deki üslerine 38 Saldırı

Ortadoğu’da İsrail’e verdiği destek nedeniyle hedef haline gelen Amerika Birleşik Devletleri, Irak ve Suriye’deki askeri üslerine son 18 günde 38 saldırı düzenlendiğini açıkladı. Pentagon, Gazze’de binlerce sivilin öldüğünü de kabul etti.

ABD’nin Irak ve Suriye’deki üslerine 38 Saldırı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına destek veren Amerika Birleşik Devletleri, Ortadoğu’da büyük bir tepkiyle karşılaştı.ABD’nin Irak ve Suriye’deki askeri üsleri, son 18 günde 38 kez saldırıya uğradı. Pentagon, Gazze’de binlerce sivilin öldüğünü de kabul etti.

ABD ÜSLERİ TACİZ EDİLİYOR

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder, 17 Ekim’den bu yana Irak ve Suriye’deki Amerikan üslerine yapılan saldırıların sayısının 38’e çıktığını açıkladı.

Saldırıların 20’si Irak’taki, 18’i ise Suriye’deki üslere düzenlendi. Bu saldırılarda insansız hava araçları ve roketler kullanıldı. 

Ryder bunların “esas olarak taciz edici saldırılar” olduğunu söyledi. Pentagon Sözcüsü, 45 personel hafif şekilde yaralandığını belirtti.

GAZZE’DE BİNLERCE SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Ryder, Gazze’deki sivil kayıplarla ilgili, sayının binlerle ifade edilecek düzeyde olduğunu bildiklerini ancak kendilerine verilen belirli bir rakam olmadığını ifade etti. 

İsrailli taraflara Gazze’ye insani yardımların ulaştırılmasının önemini vurguladıklarını iddia eden Ryder, “binlerce sivil kayıptan ne kadarının çocuk olduğu” yönündeki bir diğer soruya da “Daha fazla spesifik olarak belirtebileceğim bir şey yok.” yanıtını verdi. 

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de hayatını kaybeden çoğu çocuk ve kadın sivil sayısının 10 bin rakamını geçtiğini duyurmuştu.

ABD’NİN ORTADOĞU POLİTİKASI TEPKİ ÇEKİYOR

ABD’nin İsrail’e verdiği destek, Ortadoğu’da büyük tepki çekiyor. ABD, İsrail’e yıllık büyük miktarda askeri yardım yapıyor. ABD ayrıca, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını meşru müdafaa olarak nitelendiriyor. Bu durum, ABD’nin bölgedeki müttefikleriyle ilişkilerini de zorluyor. 

ABD’nin Ortadoğu politikası, uluslararası toplum tarafından da eleştiriliyor. Birleşmiş Milletler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını savaş suçu olarak değerlendiriyor. ABD ise, İsrail’in kınanmasına yönelik karar tasarılarını veto ediyor.