Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

ABD Hazine Bakanı Yellen: İran'a yeni yaptırımlar uygulanabilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarının ardından yeni yaptırımların gündemde olduğunu açıkladı.

Yayın Tarihi: 16.04.2024 21:42
Güncelleme Tarihi: 16.04.2024 21:42

ABD Hazine Bakanı Yellen: İran'a yeni yaptırımlar uygulanabilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları çerçevesinde düzenlenen bir basın toplantısında, İran'ın İsrail'e gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında ülkeye yeni yaptırımlar uygulanabileceği uyarısında bulundu.

Yellen, yaptığı açıklamada, "Hazine, İran rejiminin istikrarı bozan faaliyetlerini engellemeye devam etmek amacıyla müttefiklerimizle birlikte çalışmaktan çekinmeyecektir." ifadesini kullandı. Ayrıca, İran'ın bölgedeki eylemlerinin ekonomik etkilerinin olabileceğine dikkat çekti ve bölgedeki gerilimin kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı.

Yellen, İran'a karşı ek yaptırımların uygulanmasını beklediğini belirtirken, İran'ın petrol ihracatı konusundaki çabalarını da değerlendirdi. Rusya'nın varlıklarının dondurulmasına ilişkin olarak da farklı stratejilerin değerlendirildiğini açıkladı.

Ayrıca, Çin ile ticaret ve yatırımın devam etmesinin faydalı olduğunu belirten Yellen, herhangi bir ülkeye aşırı güvenmenin risk oluşturabileceğini vurguladı.

Yellen'in açıklamaları, uluslararası ilişkilerdeki gerginliklerin ve ekonomik baskıların giderek arttığı bir dönemde dikkat çekti.