Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

ABD Büyükelçiliği’ne roketli saldırı: Yeşil Bölge’de korku dolu anlar

Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği, sabah erken saatlerde roketlerle hedef alındı. Saldırıda büyükelçilik binasına yakın bir noktaya 4 roket isabet etti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Saldırı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından sonra Irak ve Suriye’de ABD güçlerine yönelik artan saldırıların ardından geldi.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 12:50
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 12:50

ABD Büyükelçiliği’ne roketli saldırı: Yeşil Bölge’de korku dolu anlar

Bağdat’ta hükümet konakları ve yabancı misyonların bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’de bulunan ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğinin binası yakınlarına roket düştü. Büyükelçilik yakınlarında yerel saatle 04.00 sıralarında en az 4 patlama sesi duyulurken, binadan siren sesleri yükseldi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, hasara yönelik henüz bilgi paylaşılmadı. ABD Büyükelçiliği, daha önce de defalarca roketli saldırılara maruz kalmıştı. Son olarak 19 Kasım’da büyükelçilik binasına yakın bir noktaya roket düşmüştü.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASINDAN SONRA SALDIRILAR ARTTI

Öte yandan, İsrail’in 7 Ekim’de Gazze’ye başlattığı saldırılardan sonra Irak ve Suriye’de ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu üslere 70’ten fazla saldırı düzenlendi. Saldırıların çoğunu İran yanlısı Şii milis gruplarının çatısı altında toplandığı Irak İslami Direnişi adlı grup üstlendi.

ABD, İran’ın bölgedeki nüfuzunu kırmak için Irak ve Suriye’de İran yanlısı gruplara yönelik operasyonlar düzenliyor. ABD, ayrıca Irak’ta Kürt bölgesel yönetimi ile iş birliği içinde. Bu durum, Irak merkezi hükümeti ve Şii gruplar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgedeki gerilimi daha da artırdı. İsrail saldırılarında 17 binden fazla Filistinli hayatını kaybederken, Hamas’ın roketleri de 1200’den fazla İsraillinin ölümüne neden oldu.

İsrail, Gazze’deki hastane, okul, cami gibi sivil yerleşimleri de vurdu.

Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastane zorla tahliye ettirildi. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.