Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

ABD Büyükelçiliği’ne roketli saldırı: Irak Başbakanı’ndan sert tepki

ABD'nin Irak ve Suriye'deki üslerine saldırılar devam ediyor. Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğine düzenlenen roketli saldırıyı “terörist eylem” olarak niteledi ve faillerin yakalanıp adalete teslim edilmesi talimatını verdi. Sudani, “Bu suçu işleyenler, Irak’ın istikrarı ve güvenliğini hedef alıyor. Bu kanun dışı gruplar hiçbir şekilde Irak halkının iradesini ve Irak hükümetinin resmi milli tutumunu ve kararını temsil etmiyor.” dedi.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 13:49
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 13:49

ABD Büyükelçiliği’ne roketli saldırı: Irak Başbakanı’ndan sert tepki

ABD’nin Suriye ve Irak’taki askeri üsleri, son günlerde İran destekli grupların roketli ve dronlu saldırılarına maruz kaldı. Saldırılarda can kaybı olup olmadığı henüz bilinmezken, ABD ordusu da saldırılara karşılık verdi. Saldırılar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Bağdat’taki "Yeşil Bölge"de bulunan ABD Büyükelçiliğinin, sabah saatlerinde roketlerle hedef alındığı iddia edilerek söz konusu saldırıya ait olduğu ileri sürülen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

İddialar üzerine Irak Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Başbakanı Sudani adına Askeri Sözcü General Yahya Resul, yazılı açıklama yaptı.

Sudani’nin ABD Büyükelçiliğine yönelik saldırının faillerinin yakalanarak adalete teslim edilmesi için güvenlik amirlerine ve sorumlu birimlere talimat verdiğini kaydeden Resul, Irak Başbakanı’nın şu ifadelerini aktardı:

“Diplomatik misyonların hedef alınmasının hiçbir gerekçesi olamaz ve bu utanç verici eylemlerin ardındaki iddialar ne olursa olsun, hiçbir koşulda haklı gösterilemez ve kabul edilemez. Bu suçu işleyenler, Irak’ın istikrarı ve güvenliğini hedef alıyor. Bu kanun dışı gruplar hiçbir şekilde Irak halkının iradesini ve Irak hükümetinin resmi milli tutumunu ve kararını temsil etmiyor. Irak’ın istikrarına ve iç güvenliğine karşı eylemlerde bulunmak ve kanun gücü ve uluslararası anlaşmalar ve normlara göre korunan güvenli yerlerin hedef alınması terörist eylemlerdir.”

Açıklamada ayrıca Irak’taki yabancı misyon temsilciliklerinin korunmaya devam edileceği ifade edildi.

İRAN YANLISI GRUPLARDAN ABD ÜSSÜNE FÜZE SALDIRISI

Irak’taki İran destekli bazı Şii milis grupların yer aldığı “Irak İslami Direniş” adlı grup tarafından yapılan yazılı açıklamada ise ülkenin batısında yer alan ABD askeri üssü Ayn el-Esed’e füze saldırısı düzenlendiği duyuruldu.

Açıklamada, “Mücahitlerimiz, Ayn el-Esed üssüne 4 adet Grad füzesi fırlattı. Füzeler, üssün güneybatısındaki siyonist işgalcilerin konuşlandığı bölgeye isabet etti. Bu saldırı, siyonist işgalcilerin Gazze’deki katliamlarına karşı bir misilledir.” denildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, saldırıyı doğrulayarak, “Ayn el-Esed üssüne 4 adet roket atıldı. Roketlerden biri üssün dışında, diğer üçü ise üssün içinde patladı. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadı. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.” dedi.

ABD VE İRAN ARASINDA NÜKLEER MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

ABD ve İran arasında, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya yeniden dönülmesi için Avusturya’nın başkenti Viyana’da müzakereler devam ediyor. ABD, anlaşmadan 2018’de tek taraflı olarak çekilmiş ve İran’a yaptırımlar uygulamıştı. İran da anlaşmada yer alan taahhütlerini kademeli olarak ihlal etmeye başlamıştı.

İki ülke arasında doğrudan görüşme yapılmazken, Avrupa Birliği, Rusya ve Çin’in arabuluculuğunda dolaylı müzakereler yürütülüyor. Taraflar, anlaşmaya dönüş için ABD’nin yaptırımları kaldırması, İran’ın da nükleer faaliyetlerini sınırlaması konusunda uzlaşma arıyor.