Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

AB’nin Türkiye raporuna Ömer Çelik’ten sert tepki: Utanç verici

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye’ye ilişkin hazırladığı 2023 yılı raporunu sert bir dille eleştirdi. Çelik, raporda Türkiye’nin Filistin’deki İsrail saldırılarına karşı tutumunun AB ile uyumsuz olduğunun belirtilmesini “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 12:22
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 12:22

AB’nin Türkiye raporuna Ömer Çelik’ten sert tepki: Utanç verici

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2023 yılı Türkiye raporunu eleştirdi. Çelik, raporda Türkiye’nin Filistin’deki İsrail saldırılarına karşı tutumunun AB ile uyumsuz olduğunun belirtilmesinin AB için utanç verici olduğunu söyledi.

AB, TÜRKİYE’YE KARŞI ÖNYARGILI VE FANATİK BİR TUTUM İÇİNDE

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çelik, AB Komisyonu’nun Türkiye’ye ilişkin önyargılı ve fanatik bir tutum içinde olduğunu belirtti. 

Çelik, “Bu rapor kapsamında Türkiye’nin Filistin’de yaşanan İsrail katliamına karşı duruşunun AB’yle tamamen uyumsuz olduğunun vurgulanması, AB için utanç vericidir. Türkiye’nin bu şekilde kayda geçmesini Avrupa ve tüm dünya halkları takdirle karşılayacaktır.” dedi.

ömer çelik

Çelik, AB’nin Gazze’de yaşanan felakete rağmen sergilediği tavır ile insani ve evrensel değerler adına konuşma salahiyetini tamamen kaybettiğini vurguladı.

 Çelik, “Avrupa Birliği ülkeleri ve organlarının ortaya koydukları bu tavır, başta Türkiye olmak üzere insanlığın vicdanını esas alan tüm halkların ve devletlerin karşısında utanç verici bir yaklaşımdır.” ifadelerini kullandı.

AVRUPA SOKAKLARI İLE AVRUPA DEVLETLERİ ARASINDA GÜÇLÜ BİR AYRIŞMA VAR

Çelik, Avrupa sokaklarının Filistin’deki insani felakete ilişkin, türlü engellemelere rağmen, evrensel değerlere ve uluslararası hukuka uygun bir tavır ortaya koyduğunu belirtti.

Çelik, “Buradan bir kez daha Avrupa halklarını selamlarken, AB organlarını tarihe kara bir leke olarak geçen tutumlarına dair bir kez daha uyarıyoruz.” dedi.