Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

50 milyon lirayı zimmetine geçiren banka çalışanı tutuklandı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde özel bir banka şubesinde çalışan Cengiz Biber, müşterilerin hesaplarından 50 milyon lirayı zimmetine geçirdiği gerekçesiyle tutuklandı. Biber’in, uzun süredir hareketsiz olan hesaplardan para çektiği ve taşınmazlarını başkalarına devrettiği ortaya çıktı.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 17:00
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 17:00

50 milyon lirayı zimmetine geçiren banka çalışanı tutuklandı

Elbistan’da özel bir bankanın müşterisi, hesabındaki paranın eksildiğini fark edince bankayı aradı. Banka yetkilileri, müşterinin hesabından izinsiz para transferi yapıldığını tespit etti. Banka, olayı araştırmak için bir müfettiş görevlendirdi.

Müfettişin yaptığı incelemede, sadece şikayetçi müşterinin değil, başka 20 civarında müşterinin de hesaplarından para çekildiği anlaşıldı. Müfettiş, banka çalışanı Cengiz Biber’in (42), yaklaşık 50 milyon lirayı zimmetine geçirdiğini belirledi.

Banka, durumu Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Savcılık, Cengiz Biber hakkında soruşturma başlattı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekipleri, Cengiz Biber’i perşembe günü gözaltına aldı.

Cengiz Biber, emniyette susma hakkını kullandı. Savcılık sorgusunda ise suçunu itiraf etti. Biber, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İddiaya göre, Cengiz Biber, ticaret yapmaya başladı ancak işleri kötü gitti. Biber, uzun zamandır hareketsiz olan bir hesaptan para çekti ancak bu da yetmedi. Biber, diğer hesaplardan da para çekmeye devam etti.

Biber, müfettişin gelmesiyle işlerinin bittiğini anladı. Biber, üzerindeki ev, otomobil gibi taşınmazları başkalarına devretti. Ancak bu da Biber’i kurtaramadı. Biber, zimmetine geçirdiği 50 milyon lirayla ilgili hesap vermek zorunda kaldı.