Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

5.000 TL emekli ikramiyesinde SON DAKİKA! ÇKS'den sonra o emekli için de çalışmalar başladı

Kasım ayı 15'ine kadar 5.000 TL ikramiye ödemeleri hesaplara aktarılırken, çalışan emeklileri kapsamaması ÇKS kaydı olan emeklileri düşündürmeye başlamıştı. Çünkü ÇKS kayıtlı olan emeklilerin kapsam dışı olarak belirtilmesi çiftçinin Cumhuriyet ikramiyesi almamasına sebebiyet vermişti.

Yayın Tarihi: 21.11.2023 15:09
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 15:09

5.000 TL emekli ikramiyesinde SON DAKİKA! ÇKS'den sonra o emekli için de çalışmalar başladı

Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay düzenlenen kabine toplantısı sonrasında emekliye ₺5.000 ikramiye ödemesi müjdesi verilmişti. Kasım ayı 15'ine kadar 5.000 TL ikramiye ödemeleri hesaplara aktarılırken, çalışan emeklileri kapsamaması ÇKS kaydı olan emeklileri düşündürmeye başlamıştı. Çünkü ÇKS kayıtlı olan emeklilerin kapsam dışı olarak belirtilmesi çiftçinin Cumhuriyet ikramiyesi almamasına sebebiyet vermişti.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı'na iletilen tasarıda ÇKS'ye kayıtlı çalışmayan emekliye de ikramiye ödemesi yapılması ve çalışmaların başlatılması talep edildi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile sayısı 2 milyona yaklaşan ÇKS kaydı olan emekli 5000 liralık ikramiyeden faydalanabilmesi adına tebliğ ile ödeme formülü imzalandı. ÇKS'ye kayıtlı olan emeklilerin ise çalışmadığını ispatlanması durumunda ikramiyesine kavuşacağı bildirildi.

tl

Çalışan emekli, çalışmayan emekli tanımının yapılması adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmalarına başladığı belirtildi. Henüz yasalaşmış olmasa da ÇKS'ye kayıtlı olan emekliler de çalışan emekli kapsamı dışında olacağı ve çiftçi ikramiyesine kavuşacağı konuşuluyor. Ancak mevcut yasalarda ÇKS kayıtlı emekliler için çalışan ya da çalışmayan emekli olarak bir tanım bulunmuyor.  Hal bu iken bu düzenlemelerin tamamlanabilmesi için yeni yasa çıkartılması ve onay alınması gerekiyor.

ikramiye

ESNAFTA İKRAMİYE ÖDEMESİ İSTİYOR

Çalışmayan emeklilere tek seferlik 5.000 TL olarak verilen ikramiyeden vergi kaydını sildiren ve mesleğini yapmayan ancak oda kaydı devam eden emekli içinde çalışmaların yapılması gerekliliği TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken sunuldu. Palandöken açıklamasında "Vergi kaydını sildirmiş, ancak halen oda kaydı bulunan ve mesleğini aktif olarak yapmayan emekli esnaf ve sanatkarlarımız da bu haktan mutlaka yararlandırılmalıdır" dedi. 

EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÖDENDİ

11-12-13 Kasım'da SSK'lılara, 14 Kasım'da Bağ-Kur'lu ve emekli sandığı olmak üzere toplam 12,2 milyon emekliye ikramiye ödemesi tamamlandı. ÇKS kaydı olan emeklinin faydalanacağı emekli ikramiyesinden esnaf odasına kayıtlı olan ancak çalışmayan emekli için de çalışma başlatılması planlanıyor.