Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

4A-4B emekli maaşına 8-10 puan iyileştirme geliyor! 4C maaş zammı ile eşitlenecek

Emekli maaşı ile alakalı hesaplamalar devam ediyor. Aralık'ın son haftası nabızlar daha da yükselecek. Zamlar konusunda son adımlar atılacak. Peki hesaplara göre en düşük emekli maaşı kaç para olacak? SSK, Bağ-kur maaş zam oranı ne olarak açıklanacak? İşte olasılıklar

Yayın Tarihi: 15.12.2023 15:15
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 15:15

4A-4B emekli maaşına 8-10 puan iyileştirme geliyor! 4C maaş zammı ile eşitlenecek

Emekliye, memura, asgari ücretliye 2024 Ocak ayında verilmesi beklenen zamlarla alakalı gelişmeler yakından takip ediliyor. Milyonlarca asgari ücretli Ocak gelmeden ne kadar zam alacağını öğrenebilecek. Emekli ve memur maaşı şekillenmesi ise 3 Ocak'ta TÜİK verilerinin açıklanması sonrasında netleşmeye başlayacak. Memura toplu sözleşme zammı eklenecek iken emekliye de refah payı ekleneceği tahmin ediliyor. Emekli maaşı ile alakalı hesaplamalar devam ediyor. Aralık'ın son haftası nabızlar daha da yükselecek. Zamlar konusunda son adımlar atılacak. Peki hesaplara göre en düşük emekli maaşı kaç para olacak? SSK, Bağ-kur maaş zam oranı ne olarak açıklanacak? İşte olasılıklar

Ülkemizdeki milyonlarca memur ve emekli, yılın son 6 ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasını merakla bekliyor. Özellikle de emekli maaşları ile alakalı uzmanların tahminleri ve olasılıklar merakla takip ediliyor. En düşük emekli maaşı zammı, emekli kök maaşı düzenlemesi için geri sayım Aralık ayı itibari ile başlarken, 3 Ocak'ta açıklanması beklenen Aralık enflasyon rakamları ile zam oranının şekillenmesi bekleniyor.

zam

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI ŞEKİLLENİYOR

Her ayın 3'ü ile 5'i arasında bir önceki aya ait enflasyon verileri açıklanmakta. Bu kapsamda 3 Ocak Çarşamba günü de Aralık ayı enflasyon oranları belirlenecek. TÜİK tarafından açıklanacak olan bu oranlar ile birlikte emekli ve memur zamlarının enflasyon oranları ortaya çıkacak. Merkez Bankası'nın yıl sonu tahminleri Kasım ayına kadar uygun bir şekilde gerçekleşirken yıl sonu tahmini yüzde 65 olması kapsamında 6 aylık enflasyon oranının %37.76'ya ulaşması bekleniyor. Bu kapsamda refah Payı hariç emekli maaşı zammı bu oran üzerinde belirlenecek.

3. İKRAMİYELER ÖDENECEK

Çalışmayan emekliye ödenen 5.000 lira ikramiye ödemesi Aralık ayı bitmeden hesaplara aktarılması planlanırken, Ocak'ta tüm maaşlara yapılacak olan zam oranı da bu sayede ortaya çıkacak.

zam

ZAM HESAPLARI BAŞLADI

Yapılan hesaplamalarda Ocak zammı SSK ve bağ-kur emeklilerinde %37,76 ve %40.26 taban rakamları ile başlayacak iken memur emeklilerine ise yüzde 52.17 zam hesabı yapılmış bulunuyor. Kök aylıklara yansıyacak olan bu zamlara bir de ek iyileştirme yapılması olası gibi dururken, SSK ve bağ-kur emeklileri için 2 formül uzmanlar tarafından hesaplanıyor.

İLK FORMÜL ORTAYA ÇIKTI

Enflasyon oranına ek olarak refah payının eklenmesi ilk formül olarak ortaya çıkıyor. SSK ve bağ-kur emekli zam oranının memur emeklileri ile eşitlenmesi beklentilerİ de devam ediyor. Tahmin edilen bu düzenleme ile birlikte 4 A ve 4B'lilerin Ocak zammı refah Payı ile birlikte memur emekli maaşının artış oranı olan %50 seviyesine yükseleceği de tahmin ediliyor. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı 7500 lira olan bir emeklinin yeni maaşının en az 10.000 lira seviyesinde olacağı konuşuluyor.

4A 4B MAAŞ ZAMMI 4C'YE EŞİTLENEBİLİR

SSK ve bağ-kurluya zam oranı %37.76 enflasyon oranı üzerinden NETLEŞİRKEN,  memur emekli zam oranı olan %49.46'ya tamamlanması olası gibi duruyor.  Bu kapsamda emekliye 5 ile 10 puanlık bir refah Payı hesaplamasının masada bulunacağı tahmin ediliyor