25 yaşından sonra vücut kendi başına üretemiyor! İşte gençlik iksiri…

Kolajen, vücudumuzun yaklaşık %'ini oluşturan en bol protein türüdür. Bağ dokuları, kemikler, kaslar, cilt ve tendonları oluşturan temel yapı taşıdır. Peki, Kolajenin faydaları nelerdir? Kolajen içeren besinleri neden tüketmeliyiz? İşte kolajen hakkında bilmeniz gerekenler…

25 yaşından sonra vücut kendi başına üretemiyor! İşte gençlik iksiri…

Kolajen, cilt, kemikler, kaslar ve eklemler dahil olmak üzere vücudumuzun birçok önemli bileşeni için gerekli olan önemli bir proteindir. Kollajen takviyeleri veya kolajen açısından zengin besinleri tüketmek, cilt sağlığını desteklemeye, eklem ağrısını azaltmaya ve kemik sağlığını korumaya yardımcıdır.

VÜCUT SAĞLIĞI İÇİN BİREBİR!

- Cilt sağlığını destekler: Kolajen, cildin elastikiyetini ve sıkılığını sağlayan temel proteindir. Yaşlandıkça, ciltteki kolajen üretimi azalır ve bu da kırışıklıklar, sarkmalar ve cilt kuruluğuna neden olabilir. Kollajen takviyeleri veya kolajen açısından zengin besinleri tüketmek, cilt sağlığını desteklemeye ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

- Eklem sağlığını destekler: Kolajen, kıkırdak ve kemiklerin ana bileşenidir. Kollajen takviyeleri veya kolajen açısından zengin besinleri tüketmek, eklem sağlığını desteklemeye ve ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

- Kemik sağlığını destekler: Kolajen, kemiklerin yapısını ve gücünü desteklemeye yardımcı olur. Kolajen takviyeleri veya kolajen açısından zengin besinleri tüketmek, kemik sağlığını desteklemeye ve osteoporoz riskini azaltmaktadır.

kolajen

Kolajen hayvansal ve bitkisel ürünlerde bulunmaktadır:

- Hayvansal ürünler: Et, balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri, kolajenin en iyi kaynaklarıdır

- Bitkisel ürünler: Kinoa, baklagiller, mercimek ve sebzeler, daha az miktarda kolajen içerir.